لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۷

بغداد می گوید پیش نویس توافق خروج نیروهای آمریکا از عراق تهیه شده است


مقامات عراقی می گویند آنها پیش نویس توافقی را تهیه کرده اند که ایجاب می کند سربازان آمریکايی تا سال ۲۰۱۱ خارج شوند، مگر این که از آنها خواسته شود بیشتر بمانند.

مقامات روز چهارشنبه گفتند آنها همچنین در مورد مصونیت پرسنل آمریکايی که در عراق خدمت می کنند، به مصالحه رسیده اند. این طرح سربازان را ضمن خدمت در حوزه قضايی آمریکا قرار می دهد، اما عراق هر پرسنل آمریکايی را که به ارتکاب جرم خارج از خدمت مظنون باشد محاکمه خواهد کرد.

پیش نویس، جایگزین مقررات سازمان ملل متحد در مورد سربازان خارجی که در پایان دسامبر منقضی می شود خواهد شد، با این حال قانونگزاران عراق یا طرف آمریکايی باید آن را تصویب کند.

روز چهارشنبه همچنین، دولت عراق از فرمانده نیروهای آمریکايی به دلیل متهم ساختن ایران به کوشش برای رشوه دادن به قانونگزاران عراق برای مخالفت با توافق انتقاد کرد. یک سخنگوی دولت اظهارات ژنرال ری اودیرنو را، که واشنگتن پست روز دوشنبه گزارش داد، «نامناسب» نامید و رد کرد.

روز چهارشنبه، کاظمی قمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق، این اتهام را رد کرد.
او همچنین گفت ایران برای دور دیگری مذاکره با مقامات عراقی و آمریکايی درباره مناسبات سه جانبه آماده است. کاظمی قمی گفت ایران منتطر است دو طرف دیگر، زمان تشکیل جلسه بعدی را اعلام کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت او از درخواست ایران برای یک جلسه سه جانبه بی اطلاع است.

XS
SM
MD
LG