لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۱

گزارش اجتماعی: دوروتی گرین، از پیشتازان فعالیت های بهبود محیط زیست، درگذشت
دوروتی گرین، یکی از پیشتازان فعالیت های بهبود محیط زیست در لس آنجلس، درگذشت. وی سال ها پیش و در واکنش به آلودگی آب های بندر سانتا مانیکا، شهرک ساحلی در غرب لس آنجلس، دست به تشکیل گروه «شفای بندر» زد و کوشید تا شرایط تازه ای برای تغییرقوانین پاکیزگی آب در کالیفرنیا به وجود آورد.

خانم گرین روز دوشنبه در منزل مسکونی خود در شهر «وست وود» درگذشت و هنگام مرگ ٧۹ سال داشت.

دوروتی گرین در سال ۱۹۸۵ و پس از آنکه متوجه شد شهرداری فاضلاب تصفیه نشده را در آبهای ساحل «مارینا دل ری» خالی می کند و این آب بعدها به بندر راه می یابد و اغلب سواحل کالیفرنیای جنوبی را آلوده می کند، تبدیل به یک مبارز تمام وقت برای پاکیزگی آب دریاها شد.

کمی پس از این واقعه، گرین با تشکیل یک اجتماع محلی در اطاق پذیرایی خانه خود با دعوت از افرادی که مثل او فکر می کردند گروه «شفای بندر» را برای پاکیزه نگاه داشتن و حفاظت از سواحل محلی جنوب کالیفرنیا پایه گذاری کرد.

گروه شفای بندر با بیش از ۱۵ هزار عضو دائمی امروزه یکی از بزرگترین تشکیلات غیرانتفاعی در لس آنجلس به شمار می رود و گزارش سالیانه این سازمان در مورد کیفیت سواحل محلی یکی از مهمترین گزارش های محیط زیستی محسوب می شود.

مارک گولد، زیست شناس دریایی و رییس اجرایی پروژه شفای بندر، که از نخستین روزهای شکل گرفتن گروه با آن همکاری داشته درمورد چالش های روزهای آغاز کار پاکیزه سازی آب های بنادر می گوید:« در آن زمان ما یک محوطه مرده در وسط کف بندر سانتا مانیکا داشتیم. ماهی های فلس دار در کف دریا شناور بودند ودر یک روز آفتابی تابستانی بیش از ۱۰ میلیون گالن فاضلاب به داخل آب این ساحل وارد می شد. امروز این مشکلات همه از بین رفته است و این میراثی است که دوروتی برای ما به جای گذاشته است.»

دوروتی گرین بیش از ۳۰ سال پیش به مرض «ملانوما» که نوعی بیماری عمیق پوستی است دچار شد. در سال ۲۰۰۳ این سرطان پوستی به اعضای دیگر بدن او سرایت کرد، اما خانم گرین علیرغم بیماری همچنان به مبارزه برای بهسازی محیط زیست ادامه داد.

XS
SM
MD
LG