لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۰

گزارش اجتماعی: کایاک، شیوه ای از زندگی و عشق بی پایان


زولیما پالاچیو، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن


هزاران سال است که کایاک، توجه و علاقه ویژه اقشار مختلف پیر و جوان را به خود جلب کرده است.

کایاک، نوعی قایق بلند و باریک است که اولین بار اسکیموها برای شکار شیر دریایی در اقیانوس منجمد شمالی طراحی کردند. بیشتر کایاک ها سرپوشیده اند و یک ورودی کوچک دارند و با یک پاروی دو لبه حرکت می کنند.

در اویل سالهای ۱۹٠٠ استفاده از کایاک برای شکار، تفریح و یا رقابت های ورزشی در اروپا و پس ازآن در سراسر دنیا رواج یافت.

توریست ها معمولا از کایاک های پلاستیکی استفاده می کنند. اما انواع چوبی آن ها، سریع ترین و سبک ترین نوع کایاک هستند.

جان هریس همه عمر خود را صرف ساخت کایاک کرده است. کایاک سواری برای جان هریس شیوه زندگی و عشق بی پایان است.

جان هریس می گوید :« قدیمی ترین خاطرات من به زمانی برمی گردد که دلم می خواست قایق بسازم. حدود ۱۰ یا ۱۱ ساله بودم که همه تمرکزم را بر ساخت قایق متمرکز کرده بودم. هیچ کار دیگری در دنیا به اندازه قایق ساختن برایم مهم نبود و تصور کاری به جز قایق ساخت به ذهنم خطور نمی کرد.»

جان اولین قایق اش را وقتی ۱۴ ساله بود ساخت . خاطرات آن دوران و عشق او هنوز به جای مانده اما قایق ها ماندگار نبوده اند.

جان هریس می گوید: « من این قایق قدیمی را به این دلیل در کارگاهم نگه داشته ام که کماکان تواضع خود را حفظ کنم و به یاد داشته باشم چه قایق بدی ساخته بودم. این قایق را از وسط نصف کرده ام تا هیچ کس بعد از سوار شدن آن غرق نشود.»

جان بعد از یک عمر ساختن صدها نوع قایق، کانو، کایاک و قایق بادبانی، امروز به یک قایق ساز سرشناس سواحل شرقی آمریکا بدل شده است.
قطعات قایق های سبک جان پیش از فروش سرهم نشده اند. او قطعه های چوب بریده و طراحی شده و آماده نصب را با یک دفترچه راهنما و ابزارهای لازم می فروشد.

در ضمن شیوه ساخت قایق را هم آموزش می دهد. دانش آموزان در هر رده سنی، به شرکت او در آناپولیس می آیند تا ساخت قایق را در یک کلاس فشرده یک هفته ای یاد بگیرند.

جاناتان آکرز یکی از شاگردان جان است که تا به حال هیچ وقت قایق نساخته، اما برای کایاک خود برنامه های بزرگی در سر دارد. او می گوید بعد از ساختن کایاکم می خواهم خلیج چساپی کی را در نوردم.

برای دانیل همرلاین، این اولین تحربه است اما او درصدد است تا در نهایت چندین قایق دیگر هم بسازد. او می گوید اگر این قایق خوب از آب درآید سعی می کنم زمستان دو تای دیگر برای بچه هایم بسازم.

جان برای ساخت قایق از تکنیکی استفاده می کند که به آن :«چسب و نصب » می گویند. به این ترتیب که ساخت قایق با سرهم کردن و نصب قطعات با سیم های مسی شروع می شود و بعد از آن دانش آموزان چسب کاری می کنند . سپس سمباده می کنند و در نهایت با فایبرگلاس و روغن جلا کار به پایان می رسد. کل مراحل ساخت قایق ۸۰ ساعت وقت می برد.

هریس می گوید وقتی ساخت این قایق ها تمام می شود به اندازه قایق های فایبرگلاس محکم و مقاومند.

شرکت « قایق سبک چساپی کی » جان هریس، ۱۸ هزار بسته ساخت انواع قایق های کوچک را به سراسر جهان ارسال کرده است.

کایاک ها، که جان ۵۰ نوع مختلف آنها را طراحی می کند از همه قایق های دیگر پرطرفدارترند.

قطعات این قایق ها با ماشین های پیچیده و کامپیوتری که چوب را با دقت میلیمتری می برد طراحی می شوند. اما سرهم کردن قطعات قایق بدون ابزار و دفترچه راهنما غیرممکن خواهد بود.

جان هریس می گوید ما سالانه هزاران نسخه از این دفترچه راهنما را چاپ می کنیم.
او می گوید بیشتر وقت خود را برای طراحی و تهیه دفترچه راهنما در دفتر کارش می گذراند.

جان و گروه همکارانش بعد از ظهر سومین چهارشنبه هر ماه با حمل کایاک ها و کانوهای مختلف به آناپولیس می روند تا مردم آن ها را امتحان کنند.

جان هریس می گوید: « کایاک ها، مثل کفش هستند و باید کاملا اندازه باشند وگرنه از راه رفتن با آنها لذت نخواهید برد. بنابراین ما می گذاریم مردم انواع مختلف آنها را امتحان کنند و در نهایت برای ساخت قایق مورد علاقه خود تصمیم بگیرند.»

بیشتر مردم اینجا علایق مشابهی دارند و عضو کلوپ کایاک محلی خود هستند و قایق ها و آخرین تجربه های هیجان انگیز خود را با هم مقایسه می کنند و همگی به این قایق باستانی عشق می ورزند.

XS
SM
MD
LG