لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

گزارش تحلیلی: جنجال پیرامون استفاده از زغال سنگ برای تولید برق در بریتانیا  


پال راجرز، خبرنگار صدای آمریکا، لندن

تصمیم بریتانیا برای ساخت نیروگاه تولید برق از زغال سنگ، اعتراض طرفداران محیط زیست را که خواستار تولید انرژی قابل بازیافت هستند برانگیخته است.

مصرف برق در اروپا افزایش یافته است، اما افزایش قیمت نفت و تردید برخی کشورها از بهره گیری از انرژی هسته ای در این قاره، معضل تامین انرژی پدید آورده است.

برخی شرکت ها، به منظور جبران کمبود انرژی تصمیم گرفته اند تا بار دیگر برای تولید برق از انرژی حاصل از زغال سنگ استفاده کنند.

طرفداران این شیوه می گویند حتی استفاده از زغال سنگ نیز به فن آوری های جدیدی مجهز شده و قرار است طی 5 سال آینده، نسل جدیدی از نیروگاه های تولید برق از زغال سنگ به اصطلاح «تمیز» در سراسر قاره اروپا تاسیس شوند.

اما تاسیس یکی از اولین نیروگاه های تولید برق از زغال سنگ در بریتانیا با مخالفت های شدید روبر شده است.

در حال حاضر، یکی از این نیروگاه ها در کینگز تورث، در جنوب شرقی انگلستان، از زغال سنگ برق تولید می کند و قرار است تا یکی از ۵۰ نیروگاهی باشد که طی ۵ سال آینده در سراسر اروپا با استفاده از زغال سنگ تمیز برق تولید خواهند کرد.

شرکت آلمانی «ای آن» که مدیریت این نیروگاه را به عهده دارد، ادعا می کند تولیدات برق این نیروگاه از زغال سنگ تمیز ۲۰ درصد کارآمد تر و تولید سالانه کربن آن ۲۰ میلیارد تن کمتر از نیروگاه های برق با زغال سنگ عادی خواهد بود.

جیم لایت فوت، سخنگوی شرکـت «ای آن» در بریتانیا، می گوید: « تقاضای انرژی بریتانیا کماکان رو به افزایش است و جایگزین کردن آن ضروری ست. ما با ایده یافتن انرژی قابل بازیافت موافقیم اما در عین حال ناچاریم بخشی از این کمبود را با سوخت های فسیلی، زغال سنگ و بنزین جبران کنیم.»
اما بازگشت به دوران استفاده از زغال سنگ، در برهه ای که اروپا نگرانی های بسیاری پیرامون محافظت از محیط زیست دارد، طرفداران محیط زیست را بیمناک کرده است.

در مسافت اندکی با نیروگاه برق کینگزنورث، بیش از ۱۰۰۰ طرفدار محیط زیست در گردهمایی زیر عنوان «اردوگاه محیط زیست» در اعتراض به تاسیس نیروگاه برق جدید گرد آمده اند.

تیموتی لور، یکی از اعضای «اردوگاه محیط زیست»، می گوید استفاده بیشتر از زغال سنگ چاره حل بحران انرژی اروپا نیست و شکاف های موجود کمبود انرژی در کشور را می توان با استفاده از آمیزه ای از انرژی کارآمد و برق قابل بازیافت و نیز بهره گیری از انرژی خورشید، باد و جزر و مد جبران کرد. استفاده مجدد از زغال سنگ برای محیط زیست فاجعه بار خواهد بود.»

در عین حال شرکت های تولید برق اعلام کرده اند از اهمیت اتخاذ روش هایی که به محیط زیست آسیب نرسانند آگاهی دارند و امیدوارند بتوانند از روش راهبردی برنامه ای زیرعنوان «کنترل کربن» استفاده کنند.

این فن آوری که در دست توسعه است می تواند ۹۰ درصد کربن ناشی ازتولید برق را از میان برده و زیر زمین ذخیره کند.

پروفسور مارتین بلانت، استاد مهندسی نفت کالج ایمپریال لندن، معتقد است فن آوری کنترل کربن تنها راهکار پیش روست.

وی می گوید تردیدی نیست که بدون استفاده از فن آوری کنترل کربن و ذخیره آن، مواجهه با پیامدهای خطرناک تغییرات جوی غیرممکن است و اگر از این فن آوری استفاده نکنیم با مشکلات عمده ای روبرو خواهیم شد.

طرفداران محیط زیست با مخالفت با استفاده از چنین فن آوری می گویند برای حصول اطمینان از پیامدهای دفن میلیاردها تن کربن در زیر زمین ، هزینه ها و تاثیر آن بر محیط زیست باید تحقیقات بیشتری باید صورت گیرد.

آن ها اعلام کرده اند کماکان به اعتراض های خود نسبت به هرگونه اقدام در استفاده از زغال سنگ ادامه خواهند داد.

XS
SM
MD
LG