لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۸

علی لاريجانی در گردهمائی اتحاديه بين المجالس در ژنو خواستار حل و فصل بن بست اتمی ايران از راه ديپلماسی شد


علی لاريجانی رئيس کنونی مجلس شورای اسلامی ايران و مذاکره کننده پيشين جمهوری اسلامی ايران در مورد مسائل اتمی، از غرب مؤکداً خواسته است بن بستی را که بر سر مسأله اتمی ايران بوجود آمده است، از راه ديپلماسی حل و فصل کنند.

لاريجانی، در گردهمائی اتحاديه بين المجالس که در ژنو تشکيل جلسه داده بود، روز سه شنبه خطاب به رهبران گفت تهديد و تحريم کارساز و مؤثر نخواهد بود.

لاريجانی، بار ديگر متذکر شد که برنامه اتمی ايران صرفاً مقاصد صلح خواهانه دارد و شرط پنج کشور عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل و آلمان را برای تعليق برنامه غنی سازی اورانيوم، بمنظور آغاز گفتگوها، رد کرد.

علاوه بر اين، آقای لاريجانی اعلام کرد که کارشناسان و مهندسان ايرانی که در روسيه آموزش ديده اند، آماده خواهند بود، نخستين نيروگاه اتمی ايران را اداره کنند.

احمد فياض بخش، يکی از مقامات سازمان انرژی اتمی ايران خبر داد که نيروگاه اتمی بوشهر، پيش از پايان سال جاری ايرانی، و حلول سال نو، کار خود را آغاز خواهد کرد.

فياض بخش گفت، ٧٠٠ کارشناس ايرانی که در روسيه آموزش ديده اند، در نيروگاه بوشهر که سالانه حدود يکهزار مگاوات الکتريسيته توليد خواهد کرد، به کار خواهند پرداخت.

روسيه در ساختن نيروگاه اتمی بوشهر سهيم بوده است و سوخت اتمی آنرا نيز تأمين ميکند.

قدرتهای غربی ايران را متهم ساخته اند که با استفاده از تسهيلات نيروگاه خود، در نظر دارد بمب اتمی بسازد.


XS
SM
MD
LG