لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

دولت ايالات متحده به منظور غلبه بر بحران مالی سهام بانک های خصوصی را خريداری می کند


در کوشش برای مقابله با بحران اقتصادی، آمریکا میلیاردها دلار سهام بانک های خصوصی را خریداری می کند.
رییس جمهوری آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد دولت ۲۵۰ میلیارد دلار سهام بانک های خصوصی را می خرد و در جدیدترین تلاش برای نجات نهادهای مالی، تضمین های دولتی وام و سپرده ها را افزایش می دهد.

آقای بوش که در کاخ سفید سخن می گفت ابراز امیدواری کرد و افزود: برنامه جدید اعتماد را به سیستم مالی باز گرداند و بانک ها را به از سرگیری پرداخت وام تشویق کند.

اقتصاد دانان می گویند متوقف شدن فعالیت در بازارهای اعتباری، اقتصاد جهانی را به رکود تهدید می کند.

پرزیدنت بوش گفت هدف از مداخله عمده دولت این است که از بخش خصوصی حمایت کند، نه اینکه بر آن مسلط شود.

هنری پالسون وزیر خزانه داری آمریکا می گوید دولت تمایلی به این کار ندارد، اما گزینه رها کردن مصرف کنندگان و بازرگانان بدون کمک مالی، «غیر قابل قبول» است.

طرح جدید افزون بر خرید بخش عمده ای از سهام برخی از بانک ها، وام بین بانک ها را تضمین می کند و سپرده های بیشتری را بیمه می کند. این اقدام در پی گفتگوهای رهبران جهان در باره بحران اقتصادی در چند روز گذشته صورت می گیرد.

برنامه آمریکا اقدامات مشابه دولت های اروپایی را دنبال می کند که سه تریلیون دلار برای نجات بانک های خود تعهد کرده اند.
کوشش جدید آمریکا بخشی از برنامه ۷۰۰ میلیارد دلاری نجات بخش مالی است که کنگره هفته پیش تصویب کرد.

بامداد سه شنبه بازارهای عمده اروپایی و آسیائی در انتظار اعلام طرح اقتصادی جدید آمریکا با نیروی بیشتری کار خود را آغاز کردند. بازارهای آسیايی برای دومین روز با افزایش بیشتر ارزش سهام بسته شدند. نیک کی ژاپن، چهارده درصد بالا رفت.

در بورس های اروپا نیز ارزش سهام در معاملات اولیه چهار درصد افزایش یافت، در حالی که بازار سهام اصلی در روسیه بیش از يازده درصد افزایش نشان داد.

وزیر خزانه داری ايالات متحده بانک ها را تشویق کرد پول جدید دولت را در بازار بکار بگیرند و احتکار نکنند.

او همچنین گفت بانک ها باید به کاهش تعداد سلب مالکیت از خریدارانی که نمی توانند وامهایشان را پرداخت کنند، و ضبط خانه ها، کمک کنند.
XS
SM
MD
LG