لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

آتش سوزی ده ها خانه در جنوب کاليفرنيا را از بين برد
گزارش اجتماعی: جنوب کالیفرنیا در آتش می سوزد

بادهای موسوم به سانتا آنا روز دوشنبه با دامن زدن به سه آتش سوزی در سه منطقه مختلف باعث کشته شدن دو تن و از بین رفتن ده ها خانه مسکونی و تخلیه هزاران نفر در لس آنجلس شد.

پس از سوختن بیش از ۱۳ هزار هکتار، و در حالی که آتش همچنان در غرب لس آنجلس در ناحیه سن فرناندو ولی در حال سوختن است، فرماندار آرنولد شوارتزنگر، در دو ناحیه لس آنجلس و ونتورا شرایط اضطراری اعلام کرد.

بیش از ۲ هزار مامور آتش نشانی و چندین هواپیمای مخصوص تخلیه آب در ساعات سحرگاه سه شنبه به مبارزه با آتش سوزی پرداختند که در ناحیه «سسنان» آغاز شد و در مدت کوتاهی بیش از ۵۰۰۰ هکتار را در خود فروکشید. انبرهای آتش زای این آتش سوزی به کمک وزش بادهایی به شدت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت به زودی به مناطق دیگر از جمله کوهپایه ها و تنگه های باریک مسکونی سرایت کرد.

آتش سوزی دیگری در منطقه «کمپ پندلتون» محل مسکونی بخشی از نیروی دریایی آمریکا در سن دیگو، بیش از ۳۰۰۰ هکتار را درخود فروکشید و باعث تخلیه ۱۴۰۰ خانه مسکونی در این منطقه شد.

صبح روز سه شنبه، مقامات اداره آتش نشانی اعلام کردند که هنوز نتوانسته اند هیچ یک از این آتش سوزی ها را مهار کنند. هرچند از شدت وزش بادهای موسمی سانتا آنا به مقدار قابل توجهی کاسته شده است.

برایان هامفری، سخنگوی اداره آتش نشانی لس آنجلس به خبرنگاران گفت:

«این آتش می خواهد راه خود را به سوی مناطق ساحلی بازکند و ما به هر ترتیبی که امکان آن وجود داشته باشد از تهاجم آن به این مناطق جلوگیری خواهیم کرد. درحال حاضر بیش از دو سوم نیروی مقاومت ما در حال مبارزه با این آتش سوزی است.»

یک تصادف رانندگی به علت شدت باد و دود ناشی از آتش سوزی در بزرگراه ۱۱۸ باعث مرگ راننده این اتومبیل و مجروح شدن سرنشینان دیگر شد. قربانی دیگر این آتش سوزی ها، مرد بی خانمانی بود که جسد سوخته او در یکی از خانه های مخصوص در منطقه کوهستانی حوالی پارک ملی «آنجلس» پیدا شد. شهردار لس آنجلس، آنتونیوویارگوزا، اعلام کرد که شناسایی هویت این قربانی مدتی به طول خواهد انجامید.

تا کنون بیش از ۱۹ خانه موقت، چندین خانه مسکونی و ده ها ساختمان تجاری در این سه آتش سوزی از بین رفته اند.

مقامات آتش نشانی به ساکنان مناطق نزدیک به اماکن آتش سوزی در هر دو جهت کوهپایه ای سیمی ولی و ونتورا و مناطق ساحلی مالیبو هشدار داده اند که به خاطر تغییرات غیرقابل پیش بینی در جهت وزش باد و هجوم یکباره آتش سوزی به اطراف ، هرلحظه آماده تخلیه منازل خود باشند.

XS
SM
MD
LG