لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۲

گزارش تحليلی: شکوفايی بازار بورس در عراق


در حالی که بازارهای معاملات سهام در آمريکا، اروپا، آسيا و اقيانوسيه با بحران مالی دست به گريبان است؛ و کارشناسان اقتصادی نگرانند که وضع حاضر به رکود بزرگ اقتصادی بيانجامد، در عراق گزارش ها از شکوفايی بازار بورس حکايت دارد.

و در مصر، احمد نظيف نخست وزير اظهار اميدواری کرده است که برغم تأثير بحران جهانی بر بازار بورس آن کشور، مصر بتواند رشد اقتصادی هفت درصدی اش را حفظ کند.

***

در آشفته بازار امروز جهان، که هر روز خبر ورشکستگی بانک ها و مؤسسات مالی عمده، و سقوط ارزش سهام در بازارهای بورس بين المللی منتشر می شود، شکوفايی بازار بورس و معاملات سهام عراق، و ترقی بهای سهام در آن کشور عجيب به نظر می رسد؛ به ويژه آن که عراق، پنج سال پس از آغاز حملهء نيروهای آمريکايی، همچنان درگير جنگ داخلی و فرقه ای است. عراقِ پس از جنگ هنوز در حال بازسازی اقتصادی است؛ و به جای تکيه بر سرمايه گذاری جهانی، تنها به سرمايه گذاری آمريکا متکی است.

در بازار بورس بغداد، که تنها سه روز در هفته، از ساعت ده تا ١٢ باز است؛ و معاملات به جای کامپيوتر روی تخته سفيد نوشته می شود، شاخص سهام از ماه سپتامبر ٤٠٪ افزايش يافته است:

طه عبدالسلام، مدير عامل بازار بورس بغداد می گويد استفاده از تخته، تعداد معاملات را بسيار محدود می کند: تنها چند معامله در دو ساعت؛ در حالی که اگر اين کار به صورت الکترونيکی انجام شود، در زمان مشابه، صدها معامله می توان انجام داد.

به گفتهء آقای عبدالسلام، رشد شاخص سهام به خاطر افزايش تقاضا برای خريد سهام هتل هاست.

بازار بورس بغداد تا حد زيادی از بازارهای بورس بين المللی جدا و مستقل است؛ از اين رو توانسته است از تلاطم بازار جهانی در امان بماند.

٩٥٪ سهام معامله شده در بازار بورس بغداد متعلق به شرکت های داخلی است؛ و حجم سهام مورد معامله، روزانه بين يک تا دو ميليون دلار آمريکاست.

مدير عامل بازار بورس بغداد می گويد «تلاش ما بر اين بوده است تا صاحبان سرمايه ها و دارايی های قابل تبديل به پول را متقاعد کنيم که با توجه به استقرار امنيت در عراق، دارايی های خود را برای سرمايه گذاری به داخل به کشور بازگردانند. »

در مصر نيز – به رغم بحران در بازار بورس آن کشور– گزارش ها از ثبات و بهبود وضع اقتصادی حکايت دارد. احمد نظيف، نخست وزير مصر در کنفرانس خبری وزارت ارتباطات در قاهره گفت بی شک بازار بورس آن کشور از تأثيرات بازار بورس جهانی بی گزند نمانده است:

اما وی افزود شرکت های داخلی که سهامشان دربازار بورس عرضه می شود، از ساختار خوبی برخوردارند؛ و ارزش سهام آنها در بازار بورس نشانگر ارزش واقعی آن شرکت ها نيست.

نخست وزير مصر با اشاره به اين که کشورش چهار سال پيش يک بحران اقتصادی را با موفقيت از سر گذرانده است گفت اطمينان دارم که سيستم بانکی مصر، از بحران کنونی نيز بدون تأثيرات منفی سر بر خواهد آورد.

آقای نظيف با اشاره به اين که رشد اقتصادی مصر در سه سال گذشته بين ٦/٨ ٪ تا ٧/٢ ٪ بوده است، ابراز اميدواری کرد کشورش بتواند همين روند رشد را حفظ کند.

XS
SM
MD
LG