لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

به نظر می رسد اوباما با اختلاف زيادی از مک کين جلو افتاده است


برمبنای نظرسنجی واشنگتن پست و ای بی سی از رای دهندگان احتمالی در انتخابات آتی آمريکا، اوباما از ۵۳ درصد و مک کین از ۴۳ درصد نظر مساعد برخوردار شده اند.

در میان دو سوم پرسش شوندگان محبوبیت اوباما نسبت به ماه سپتامبر ۶ درصد افزایش یافته است. حدود ۳۳ درصد این گروه پس از مناظره دوم دو کاندیدا نظر بهتری نسبت به اوباما دارند و ۸ درصد نظری منفی پیدا کرده اند. در حالی که ۱۲ درصد پس از مناظره نظر بهتری نسبت به مک کین دارند ۲۶ درصد نظرشان منفی شده است.

اما، نظرسنجی رویترز و زاگبی که از پیشتازی اوباما با ۴۸ درصد در برابر مک کین با ۴۴ درصد در میان رای دهندگان احتمالی حکایت دارد نسبت به آخرین نظرسنجی اوباما را يک درصد پایین تر از نظرسنجی قبلی و مک کین را يک درصد بالاتر نشان می دهد. با این وجود اوباما کماکان در میان رای دهندگان مستقل با ۱۷ درصد اختلاف، در میان زنان با ۹ درصد اختلاف، و در میان رای دهندگان سالخورده با سه درصد اختلاف در پیش است. کارشناسان معتقدند حملات شخصی ستاد انتخاباتی مک کین علیه اوباما نتیجه معکوس داده است. با آغاز شمارش معکوس برای جبران عقب ماندگی در نظرسنجی ها سناتور مک کین ابراز امیدواری کرده است در سه هفته آتی رقابتی توام با احترام متقابل را در پیش داشته باشیم و وعده کرده است در آخرین مناظره اوباما را برای بسیاری از برنامه هایش به باد انتقاد گيرد.

حساسیت کم سابقه رقابت های انتخاباتی ایالت هایی را در کانون رقابت میان سناتور جمهوریخواه جان مک کین و سناتور دموکرات براک اوباما قرار داده که دهه ها سنگر جمهوریخواهان بوده است.

ویرجینیا با ۱۳ رای هيات انتخاباتی (کالج الکتورال) از ۱۹۶۴ به يک نامزد حزب دموکرات رای نداده است اما، آخرین نظرسنجی اوباما را با ۴۹ درصد در برابر مک کین با ۴۵ درصد پیشتاز نشان می دهد در حالی که شش درصد مرددند.

مک کین و کاندیدای معاونت وی، سارا پیلین، امروز پس از هفته ها بطور مشترک در ریچموند (مرکز ویرجینیا) با رای دهندگان دیدار می کنند. اوضاع نابسامان اقتصادی و تلاش نسبتا موفق دموکرات ها برای متصل کردن مک کین به پرزیدنت بوش او را در موضع دفاعی قرار داده است.

تلاش هفته گذشته مک کین و پیلین برای حملات پیاپی به اوباما ظاهرا به نتایج مطلوب نیانجامید.

مک کین در مینه سوتا شخصا مجبور شد برای کاهش نگرانی ها با زن سالخورده ای که اوباما را عرب توصیف می کرد مخالفت کند و اوباما را فردی مورد احترام بخواند که تنها با او اختلافات اساسی در مسائل سیاسی دارد.

اظهارات تند جان لوئیس، قانونگذار دموکرات و از فعالان جنبش مدنی سیاهان، مبنی بر اینکه ستاد انتخاباتی مک کین تخم نفرت می کارد، با واکنش ستاد انتخاباتی مک کین مواجه شد، و ستاد انتخاباتی اوباما از پذیرش هر گونه مسولیتی در باره گفته های لوئیس پرهیز کرد.

تقدیر اوباما از مک کین برای کاهش انتقادات موجب شد مک کین به رای دهندگان وعده دهد سه هفته آینده را شاهد مبارزه ای توام با احترام باشند.

اوباما، به منظور افزایش فشار بر ستاد انتخاباتی مک کین، اوهایو را در کانون مبارزات خود قرار داده است و برای نمایش حضور خود و تماس با مردم اوهایو در برابر منازل رای دهندگان ظاهر می شود. ایالتی با ۲۰ رای کالج انتخاباتی که هیچ جمهوریخواهی بدون پیروزی در آن نتوانسته به ریاست جمهوری برسد.

آخرین نظرسنجی ها در اوهایو اوباما را با ۴۹ درصد در برابر مک کین با ۴۶ درصد پیشتاز نشان می دهد.

سارا پیلین برای جلب آرای محافظه کاران مناطق روستایی در آن ایالت تلاش بسیاری می کند.

اما وضعیت در پنسیلوانیا به گونه دیگری است. گرچه نظرسنجی ها سنگرگاه دموکرات ها را نسبتا مطمئن نشان می دهد، اوباما انرژی بسیاری را برای دفاع از این سنگر صرف می کند.

برای اطمینان از عدم پیروزی مک کین، دیروز سناتور جوزف بایدن، کاندیدای معاونت اوباما، به همراه بیل کلینتون، رئیس جمهوری پیشین، و سناتور هیلاری کلینتون در مراسمی ویژه در سکرنتن، زادگاه بایدن و روستای زادگاه پدربزرگ هیلاری کلینتون شرکت کردند تا از حمایت روستاییان محافظه کار اطمینان بیابند.

بایدن گفت حملات ناشایست شخصی علیه اوباما در رای دهندگان مردد هیچ تاثیری نداشته است.

XS
SM
MD
LG