لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

ادامه مناقشات میان یهودیان و اعراب ساکن شهر عکا در کانون بحث های جلسه امروز کابینه اسرائیل قرار داشت


اهود اولمرت، که در حال حاضر کفالت نخست وزیری اسرائیل را برعهده دارد، در جلسه روز یکشنبه کابینه، با اشاره به دخالت پلیس در درگیری های اخیر در شهر عکا گفت پلیس دستور داشت در صورت بروز خشونت، به هیچ وجه مدارا نشان ندهد.

شنبه شب در شمال اسرائیل، درگیری میان ساکنان یهودی و عرب شهر عکا برای چهارمین شب پی در پی ادامه یافت. پلیس اسرائیل می گوید درگیری هنگامی آغاز شد که یهودیان دو آپارتمان خالی متعلق به ساکنان عربِ آن شهر را به آتش کشیدند. نیروهای انتظامی برای پراکنده کردن طرفین درگیر، که با سنگ به یکدیگر حمله ور شده بودند، از گاز اشک آور، و خمپاره ها و گلوله های مشقی استفاده کردند.

از چهارشنبه شب، که همزمان با مراسم مذهبی یهودیان به مناسبت یوم کیپور، درگیری میان یهودیان و اعراب درعکا آغاز شد، پلیس دستکم 12 نفر از دو طرف را دستگیر کرده است. عکا یکی از معددود شهرهای اسرائیل با ترکیب جمعیتی عرب و یهودی است، و اعراب آن شهر در اقلیت اند.

اسماعیل هنیه، رئیس دولت حماس در نوار غزه اقدام دولت اسرائیل در عکا را محکوم کرد، و از جامعه بین المللی خواست تا به نجات فلسطینیان ساکن اسرائیل بشتابند.

در رویدادی دیگر، پلیس اسرائیل روز یکشنبه در بیت لحم واقع در کرانه باختری رود اردن نیز به گشت زنی پرداخت. در همین حال، بولدوزرهای اسرائیلی در آن شهر در حال تخریب چند ساختمان دیده می شدند. ارتش اسرائیل انجام عملیات در بیت لحم را تأیید کرد؛ ولی در مورد جزئیات این عملیات توضیحی نداد.

اهود اولمرت در جلسه کابینه همچنین با اشاره به نوسانات بازار سهام اسرائیل اطمینان داد که موردی برای نگرانی وجود ندارد؛ و بازار اسرائیل با برخورد مسئولانه با وضع موجود، اثرات بحران در بازارهای جهانی را از سر خواهد گذراند:

بازار معاملات سهام تل آویو، همچون بازارهای دیگر کشورها، روزهای پر تلاطمی را پشت سر گذاشته است. گدی گرینشتاین، مدیر اجرایی شرکت سرمایه گذاری گائون می گوید بازار بورس اسرائیل تحت تأثیر نوسانات بهای سهام در آمریکا و دیگر نقاط بوده است؛ و سرمایه گذاران اسرائیلی هم در فشار و نگرانی اند.

وی می افزاید تعطیلِ یک هفته ایِ بازار بورس به مناسبت ایام مذهبی یهودیان باعث شد که نوسانات بازار جهانی در یکهفته اخیر تأثیر زیادی بر این بازار نگذارد؛ اما طولانی بودن زمان تعطیلی، ممکن است به ضرر بنیادهای مالی این کشور تمام شود.

XS
SM
MD
LG