لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

آمریکا بر وجود منافع مشترک با آذربایجان تاکید کرد


آمریکا بر وجود منافع مشترک با آذربایجان تاکید کرد
آمریکا بر وجود منافع مشترک با آذربایجان تاکید کرد
<!-- IMAGE -->

جان نگروپونته، قائم مقام وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا از آذربایجان دیدن کرد و گفت دو کشور منافع مشترکی دارند و در بسیاری از مسائل از نزدیک همکاری می کنند.

ایالات متحده و جمهوری آذربایجان در کوشش برای تحکیم ثبات در منطقه و در جهان شریک هستند. سربازان آنها در عراق و افغانستان دوش بدوش هم ایستاده اند. نگروپونته گفت : " دولت و مردم امریکا کمک های آذربایجان به این ارجحیت های امنیتی را تحسین می کنند و بر آنها ارج می نهند." ایالات متحده به کمک به آذربایجان در اصلاح تشکیلات دفاعی خود بر اساس برنامه ناتو برای مشارکت در صلح، ادامه خواهد داد.

ایالات متحده و آذربایجان همچنین در توسعه ارتباط های انرژی بین منطقه قفقاز و اروپا، شریکانی استراتژیک هستند. امریکا با آذربایجان برای اجرای پروژه های خطوط لوله ترکیه - یونان - ایتالیا، و گاز طبیعی نابوکو، و نیز افزایش فرصت های انتقال نفت همکاری می کند. تمام این اقدامات مشترک به دست یابی به هدف تنوع در منابع انرژی و بنابراین تضمین موجودی انرژی در بازارهای اروپایی و جهان کمک می کند.

آذربایجان بزودی ، و در حالی که برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در روز ۱۵ اکتبر آماده می شود، با آزمایش پیشرفت دمکراتیک خود روبرو خواهد شد. افزون بر الهام علی اوف رییس جمهوری فعلی، شش کاندیدای دیگر نیز خواهان احراز این مقام هستند.

جان نگروپونته، قائم مقام وزیر امور خارجه امریکا گفت انتخابات آینده "فرصتی برای آذربایجان فراهم می آورد تا پای بندی خود را به اصلاحات دمکراتیک نشان دهد و انتخاباتی برگزار کند که مردم کشور و جامعه بین المللی آنرا آزاد، عادلانه و شفاف ارزیابی کنند." از سال ۱۹۹۳، در هیچ انتخاباتی در آذربایجان معیارهای بین المللی دمکراتیک کاملا رعایت نشده است.

با توجه به هجوم ناوارد و غیر قابل توجیه روسیه به گرجستان ، نگروپونته تاکید کرد که ایالات متحده و متحدان اروپایی اش ار حاکمیت، استقلال، و تمامیت ارضی گرجستان، و نیز آذربایجان و ارمنستان پشتیبانی می کنند. او یاد آور شد که در چنین فضایی ، ایالات متحده، اینک بیشتر از همیشه، می خواهد به آذربایجان در یافتن راهی صلحجویانه برای حل مناقشه قومی در منطقه انشعابی قره باغ علیا کمک کند.

ایالات متحده به پشتیبانی از رفاه و امنیت آذربایجان و همسایگان آن در قفقاز حنوبی ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG