لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۹

آمریکا نام کره شمالی را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج کرد


ایالات متحده، کره شمالی را از فهرست کشورهای حامی تروریسم خارج کرده است. این اقدام در برابر موافقت پیونگ یانگ با طرحی صورت می گیرد که به آمریکا و طرف های دیگر اجازه می دهد بر خلع سلاح اتمی آن نظارت کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا بامداد شنبه جزییات توافق را در پی یک روز بحث های فشرده بین آمریکا و دیگر کشورهای درگیر درمذاکرات شش جانبه، و پس ازآن اعلام کرد که کره شمالی با تمام درخواست ایالات متحده برای بازرسی از تاسیسات اتمی موافقت کرد.

بر اساس شرایط توافق، کره شمالی اجازه خواهد داد طرح های تولید اورانیوم و پلوتونیوم و دیگر فعالیت های مربوط به گسترش تسلیحات اتمی زیر نظر بازرسان قرار گیرد. کارشناسان هر شش کشور و آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه خواهند داشت در فعالیت های مربوط به تایید خلع سلاح اتمی کره شمالی شرکت کنند.

کره شمالی در اوائل سال جاری موافقت کرد تاسیسات اتمی در یونگ بیون را در مقابل کمک اقتصادی و انرژی برچیند. اما پس از آن که این روند را در واکنش به خودداری واشنگتن از خارج ساختن آن کشور از فهرست تروریستی متوقف ساخت، مذاکرات قطع شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه روز جمعه با همتایان خود از چین، ژاپن و کره جنوبی گفت و گو کرد. او همچنین قرار بود با وزیر امور خارجه روسیه تماس بگیرد و درباره چگونگی تایید برچیدن تاسیسات اتمی کره شمالی بحث کند.

XS
SM
MD
LG