لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

طرح زندانیان طالبان برای فرار از زندانی در نزدیکی کابل خنثی شد


مقامات افغان می گویند طرح زندانیان طالبان را برای فرار از زندانی در نزدیکی کابل خنثی کرده اند.

سرویس اطلاعات افغانستان امروز شنبه گفت ماموران سه افسر را که گویا در توطئه حمله به زندان پل چرخی دست داشتند، دستگیر کردند.

به گفته مقامات اطلاعاتی، افسران مواد منفجره و باتری های تلفن همراه برای زندانیان طالبان ، که قصد داشتند یک سلسله انفجارهای انتحاری انجام دهند، به داخل زندان قاچاق می کردند. گفته می شود آنها رشوه گرفته بودند.

در ماه ژوئن حمله مشابهی به زندانی در قندهار صورت گرفت. بمب اندازان انتحاری طالبان درهای اصلی زندان را از جا کندند، ۱۵ زندانبان را کشتند و به نزدیک به یک هزار زندانی، که تقریبا نیمی از آنها طالب بودند، اجازه دادند فرار کنند.

در تحولی دیگر، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان روز شنبه کابینه خود را ترمیم کرد، و حنیف آتمر، وزیر سابق آموزش را که سابقه ای خوب و روشن دارد، در راس وزارت کشور قرار داد.

این وزارتخانه، که گفته می شود فساد در آن فراگیر است، بر پلیس ، که چندان احترامی در جامعه ندارد، نظارت می کند و برخی از مقامات ارشد آن متهم هستند که به رونق تجارت پر سود مواد مخدر کمک می کنند.

در این میان، دولت افغانستان از تصمیم ناتو به استفاده از سربازان بین المللی برای هدف گرفتن لابراتوارهای تولید کننده هروئین و دلالان مواد مخدر در افغانستان، استقبال کرده است. سخنگوی کرزی می گوید افغانستان با سربازان ناتو همکاری خواهد کرد.

سازمان ملل متحد گفته است ٩۳ درصد موجودی تریاک در جهان از افغانستان تامین می شود. ناتو تخمین می زند که ستیزه گران طالبان حدود ٨۰ میلیون دلار از تجارت مواد مخدر در آمد دارد.

روز شنبه همچنین ائتلاف به فرماندهی آمریکا گفت سربازان ائتلاف و افغان شامگاه جمعه، در جریان دو عملیات در ایالت های قندهار و غزنی، ٩ ستیزه گر را کشتند.

XS
SM
MD
LG