لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۴

گزارش هنری: فیلم مجموعه دروغ ها با شرکت دی کپریو، کرو و گلشیفته فراهانی آماده نمایش در سینماهای آمریکاست


فیلم تازه مجموعه دروغ ها، که از روی کتابی به همین نام نوشته روزنامه نگار واشنگتن پست دیوید ایگناتیوس برگرفته شده است، داستان یک مامور« سیا» به نام راجر فریس است که نقش او را لیوناردو دی کپریو بازی می کند.

این مامور پس از سلسه وقایعی ازوجود یک رهبر تروریستی که احتمالا درکشور اردن به فعالیت مشغول است آگاه می شود و می کوشد تا عملیات این فرد و گروه وابسته به او را خنثی سازد. اما برای آغاز این کار باید ابتدا موافقت و حمایت رییس مکار و حیله گر خود اد هافمن که نقش او را راسل کرو بازی می کند جلب کند. مامور بالارتبه ای که احتمالا با سرکرده امنیتی اردن که شاید همان رهبر تروریست ها باشد سرو سری دارد. دراینجا شخصیتی که لیوناردو دی کپریو نقش آن را ایفا می کند باید تصمیم بگیرد که تا چه حد می تواند به این به ظاهر حامیان خود اطمینان کند.

این فیلم که تازه ترین اثر کارگردان انگلیسی تبار ریدلی اسکات، سازنده فیلم های «گلادیاتور» و «گانگستر آمریکایی » به شمار می رود و فیلمنامه آن را ویلیام موناهان، نویسنده فیلمنامه برنده اسکار «رخت بربسته» با شرکت لیوناردودی کپریو و جک نیکلسون نوشته است، علاوه بر دوبازیگر اصلی آن برای نخستین بار با شرکت یکی از بازیگران سرشناس ایرانی از داخل ایران ، گلشیفته فراهانی، ساخته شده است که پیش از این در برخی از پرفروش ترین فیلم های سینمای ایران از جمله «سنتوری» و «میم مثل مادر» بازی داشته است.

این بازیگر از طریق نمایش فیلم «ماه نیمه» از ساخته های بهمن قبادی مورد توجه سازندگان فیلم مجموعه دروغ ها قرار گرفت و از او دعوت شد که ایفای نقش اول زن این فیلم را به عهده بگیرد.

گلشیفته فراهانی که درهفته های گذشته به خاطر ممنوع الخروج شدن از ایران نتوانسته بود درمراحل اولیه تبلیغات فیلم «مجموعه دروغ ها» شرکت کند، روز پنجم ماه جاری در سینمای تاریخی «فردریک روز» شهر نیویورک درحالی که لباس ساده سیاه رنگی پوشیده و موهای تا سرشانه خود را به نمایش گذاشته بود بر روی فرش قرمز اولین اکران فیلم ظاهر شد.

پیش از این درداخل ایران شایعاتی بود که این بازیگر در فیلم مجموعه دروغ ها از کلاه گیس استفاده کرده است.. اما با استقبالی که منتقدین سینمایی از بازی این بازیگر جوان تا پیش از اکران عمومی فیلم به عمل آورده اند به نظر می رسد که فصل تازه ای از زندگی حرفه ای و بازیگری در هالیوود در سطح جهانی درمقابل گلشیفته فراهانی قرار گرفته است.

با این حال در آستانه اکران عمومی فیلم مجموعه دروغ ها، منتقد هنری لس آنجلس تایمز، جان اندرسون، می نویسد:« تجربه نشان داده است که مردم عکس العملی آلرژِی گونه نسبت به فیلم هایی با موضوعات مربوط به جنگ عراق، مقابله با تروریسم جهانی و وقایع گیج کننده خاورمیانه دارند. از جمله این فیلم ها باید از «رندیشن» یا باز پرداخت و حتی فیلم «بادبادک ران» درباره طالبان نام برد که دچار شکست فروش گیشه شدند. تا امروز تنها برخی از فیلم های کمدی در مورد خاورمیانه چون«هارولد و کومار و فرار از گوانتانامو» توانسته است به موفقیت های نسبی گیشه دست پیدا کند.»

آقای اندرسون در ادامه این مطلب می نویسد:«مجموعه دروغ ها ، برخی از مهم ترین عوامل سقوط بشریت چون، دروغ، فریب ،حیله گری و خیانت را که می تواند مسائل مهم و مشکلات کلیدی عملیات امنیتی ایالات متحده آمریکا درآن سوی اقیانوس ها باشد را مورد بحث و بررسی قرار داده است. اما در زمانی که استودیوها با تهیه فیلم های کمدی و سرگرم کننده ای درباره روابط نزدیک زن و مرد، داستان هایی درباره ابرقهرمان ها و حتی سگ های سخنگو فروش گیشه را تضمین می کنند فیلم هایی از نوع مجموعه دروغ ها چالش هایی را در رابطه با فروش گیشه در پیش خواهد داشت.»


XS
SM
MD
LG