لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

آمريکا و کره شمالی ممکن است به مصالحه برای نجات توافق خلع سلاح اتمی نزديک شده باشند


وسائل ارتباط جمعی ژاپن ميگويند توکيو تحريم هايش را عليه کره شمالی، در واکنش به عدم پيشرفت در تعهد پيونگ يانگ به برچيدن تاسيسا ت اتمی اش، به مدت شش ماه تمديد کرده است.

کابينه ژاپن امروز، جمعه، منع واردات از کره شمالی و منع پهلوگيری کشتی های کره شمالی در بنادر ژاپن را که روز دوشنبه منقضی ميشد، تمديد کرد.

پيشتر کره جنوبی گفته بود آمريکا و کره شمالی ممکن است به مصالحه ای نزديک شده باشند که هدف آن نجات توافق متزلزل مربوط به پايان دادن به برنامه تسليحات اتمی پيونگ يانگ است.

گزارشهای خبری روز پنجشنبه در آمريکا و ژاپن حاکی از آن بود که دولت بوش ممکن است موقتا کره شمالی را از فهرست حاميان تروريسم، در ازای موافقت پيونگ يانگ با برنامه ای در مورد مميزی فعاليت های اتمی اش، حذف کند. اما وسائل ارتباط جمعی ژاپن امروز به نقل از تاکئو کاوامارا وزير مشاور در امور اجرائی گفتند بعيد بنظر ميرسد که آمريکا در آينده ای نزديک کره شمالی را از فهرست حاميان تروريسم خارج کند. با اينحال هيروفومی ناکاسونه وزير امور خارجه ژاپن گفت دولت وی آماده قبول تصميم آمريکا در صورت پيشرفت در مسئله مميزی است.

يو ميونگ هوان وزير امورخارجه کره جنوبی امروز در سئول به خبرنگاران گفت چنين مصالحه ای ممکن است در آينده نزديک اعلام شود. وی گفت مصالحه، محدود به فعاليت های پيونگ يانگ در امور مرتبط با پلاتونيوم خواهد بود.

خبرگزاری ژاپنی کيودو روز سه شنبه گزارش داده بود واشنگتن آماده قبول برنامه ای است که مميزی را به عمليات غنی سازی اورانيوم تعميم نمی دهد.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا حاضر نشد راجع به اين گزارش اظهار نظر کند.

XS
SM
MD
LG