لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

مقامات ثروتمندترين کشورهای جهان به اميد متوقف ساختن وحشت مالی در واشنگتن جمع شده اند


رهبران بزرگترين اقتصادهای جهان امروز، جمعه، همزمان با جمع شدن در واشنگتن برای مقابله با بازار در حال سقوط سهام، بازار راکد اعتبارات، و نگرانی های حاکی از رفتن جهان به سوی رکود، شاهد تزلزلی شديد در سيستم مالی بين المللی بودند.

شاخص سهام در بازارهای پولی آمريکا در پنج دقيقه نخست از معاملات امروز، قريب پنج درصد پائين رفت، اما بعدا در معاملاتی توام با نوسانات شديد بخشی از اين زيان را جبران کرد.

شاخص های سهام در بازارهای اروپائی نيز در معاملات بعداز ظهر سير نزولی داشت.

تنزل شديد ارزش سهام در روسيه و اندونزی مقامات را مجبور به بستن بورس ها تا اطلاع بعدی ساخت. مقامات برزيل نيز در واکنش به تنزلی ده درصدی در ارزش سهام معاملات را موقتا متوقف ساختند.

شاخص سهام در ژاپن، موسوم به نيکه ئی، در معاملات پايانی تنزلی ده درصدی داشت، که بيشترين تنزل يک روزه از سال ۱۹۸۷ ببعد است.

وزيران دارائی و روسای بانکهای مرکزی هفت کشور عمده صنعتی جهان، شامل آمريکا، ژاپن، بريتانيا، آلمان، فرانسه ، ايتاليا و کانادا، در آستانه اجلاس صندوق بين المللی پول در واشنگتن جمع شده اند، و قرار است روز شنبه با پرزيدنت بوش ملاقات کنند.

پرزيدنت بوش امروز مجددا در يک سخنرانی تلويزيونی سعی کرد اعتماد سرمايه گذاران را در سراسرجهان جلب کند.

پرزيدنت بوش گفت مسئولان امور برای برطرف ساختن بحران، که وی آن را ناشی از نگرانی به سبب تنزلی ناگهانی در ارزش سهام دانست، تدابيری قاطع تدارک ديده اند.

پرزيدنت بوش گفت آمريکا کشوری ثروتمند است، و ابزار و منابع برطرف ساختن چنين مشکلاتی را در اختيار دارد.

در همين حال گفته ميشود مقامات آمريکائی در تدارک برنامه ای برای کمک به برطرف ساختن مشکل اعتبارات هستند که عامل بروز بحران جاری است.

وال استريت جرنال امروز گزارش داد که آمريکا ممکن است ضمن تضمين ميليارد ها دلار بدهی های بانک ها، موقتا تمامی سپرده های بانکی در آمريکا را بيمه کند.

XS
SM
MD
LG