لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۱

وزير دفاع آمريکا: تمايل ايالات متحده به گفت و گو با ايران تازگی ندارد


وزير دفاع آمريکا: تمايل ايالات متحده به گفت و گو با ايران تازگی ندارد
وزير دفاع آمريکا: تمايل ايالات متحده به گفت و گو با ايران تازگی ندارد

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا گفته است اگر دولت ایران درخواست های شورای امنیت سازمان ملل متحد را رعایت کند و فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را - که می تواند برای تولید تسلیحات اتمی بکار رود - متوقف سازد، او در هر زمان، و در هر جا، برای گفت و گو در باره هر موضوعی، با همتای ایرانی خود ملاقات خواهد کرد.

رابرت گیتس وزیر دفاع آمريکا می گوید تمایل ایالات متحده به گفت و گو با ایران تازگی ندارد. اواخیرا در سخنانی در واشنگتن دی سی یاد آور شد که در سال ۱۹۷۹ در نخستین دیداری که بین یک مقام ارشد دولت آمريکا و رهبری جمهوری اسلامی ایران در الجزیره صورت گرفت حضور داشت. آقای گیتس گفت در آن جلسه زبیگنیو برژینسکی، مشاور وقت امنیت ملی آمريکا نیز حاضر بود:
**** او وارد جلسه شد و به مفهومی گفت ما انقلاب شما را قبول خواهیم کرد. کشور شما را برسمیت خواهیم شناخت. دولت شما را برسمیت خواهیم شناخت... ما می توانیم در آینده با یکدیگر کار کنیم. پاسخ ایرانی ها این بود که شاه را تحویل دهید. هر طرف حدود پنج یا شش بار مواضع خود را تکرار کردند، و سرانجام، برژینسکی بلند شد و گفت: تحویل دادن شاه با حیثیت ملی ما مغایرت خواهد داشت. با این حرف جلسه به پایان رسید و سه روز بعد سفارت ما اشغال شد.

آقای گیتس گفت از آن هنگام، هر دولت آمريکا، بطریقی سعی کرده است به رهبران ایران نزدیک شود، و کوشش ها بجائی نرسیده است:
**** واقعیت این است که رهبری ایران در پاسخ به پای پیش گذاری های پیاپی ایالات متحده در باره داشتن رابطه ای متفاوت و بهتر، برای دوره ای طولانی پیوسته سرسختی نشان داده است.

در ماه سپتامبر، شورای امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه جدیدی تصویب کرد که از دولت ایران می خواهد فعالیت های مربوط به غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.
رابرت گیتس، می گوید انجام این درخواست پیش شرطی منطقی برای مذاکرات سطح بالا است، و بنظر من کوششی که ما همراه با متحدانمان، با روسیه و چین، برای وارد آوردن فشار بر ایرانیان ، بمنظور تغییر رویکردشان نسبت به بقیه جهان بعمل می آوریم، احتمالا بهترین راه در این جهت است.

XS
SM
MD
LG