لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

کنگره آمريکا توافقنامه همکاری در انرژی اتمی بين آمريکا و هند را تصويب کرد


کنگره آمريکا با اکثریت آرا توافقنامه هند و آمريکا برای همکاری در استفاده های صلحجویانه از انرژی اتمی را تصویب کرده است. این توافق ممنوعیت سی ساله همکاری در انرژی اتمی بین دو کشور را لغو می کند و به شرکت های آمريکائی اجازه می دهد سوخت و تکنولوژی اتمی به نیروگاه های اتمی غیر نظامی هند بفروشند.

تجارت تکنولوژی سوخت اتمی بر اساس معیارهای بین المللی انرژی اتمی انجام خواهد گرفت، که تا سال ۲۰۱۴ در مورد بیش از شصت درصد رآکتورهای اتمی هند بکار خواهد رفت.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا گفت این توافق دگرگونی مناسبات ما و شناخت افزایش حضور چین در صحنه جهانی را بازتاب می دهد. این توافق مشارکت رو به گسترش آمريکا با هند، بزرگترین دمکراسی جهان و یک قدرت اقتصادی رو به پیشرفت را تقویت خواهد کرد. در مقابل، به بیش از یک میلیارد جمعیت هند کمک خواهد کرد نیازهای فزاینده انرژی را در شیوه ای که از نظر معیارهای زیست محیطی مسئولانه باشد تامین کنند. هند در حال حاضر، حدود هفتاد درصد نفت مصرفی خود را وارد می کند، و نیروی اتمی فقط بخش کوچکی از این نیاز را برآورده می سازد. حتی افزایش اندکی در ظرفیت اتمی هند می تواند به کاهش گازهای ناشی از مصرف سوخت های فسیلی کمک کند.

در حال حاضر، رآکتورهای اتمی غیر نظامی هند بدلیل کمبود اورانیوم، پایین تر از ظرفیت خود کار می کنند. با توافق جدید، هند می تواند برای تهیه سوخت، تجهیزات و تکنولوژی اتمی به بازار بین المللی دسترسی پیدا کند، تا قادر شود رآکتورهای بیشتری بسازد و رآکتورهای موجود را با کارایی زیادتری بکار گیرد و به تقاضای فزاینده برای انرژی پاسخ دهد.

مان موهان سینگ نخست وزیر هند گفته است همکاری اتمی با ایالات متحده به رسیدن هند به هدف رشد اقتصادی، که برای بیرون کشیدن شهروندان از فقر لازم است، کمک خواهد کرد.

پراناب ُمخرجی، وزیر امور خارجه هند گفت دهلی نو اینک به ایالات متحده بعنوان بزرگترین شریک بازرگانی و منبع سرمایه گذاری نگاه می کند. مخرجی گفت خواه در انرژی، برداشتن گام های ضد تروریستی، تجارت یا تکنولوژی بالا، کوشش برای ساختن یک جامعه آگاه ما را بسوی همکاری نزدیک با ایالات متحده هدایت کرد.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمريکا تاکید کرد که توافق اتمی ایالات متحده و هند از کوشش های جهانی برای جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی پشتیبانی خواهد کرد، و تعهد مشترک به تقسیم منافع سیستم بین المللی و نیز دشواری ها و مسئولیت های حفظ، تقویت و دفاع از آنرا منعکس می کند.

ایالات متحده در انتظار مشارکت استراتژیکی جدیدی با هند است که رهبری جهانی را در سالهای آینده فراهم خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG