لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

گزارش هنری: یک واقعه مهم در هنر سرامیک، سفالگران از سراسردنیا را به خود جلب کرد 


زولیما پالاسیو، خبرنگار صدای آمریکا

سفال گری یکی از قدیمی ترین حرفه های تاریخ بشری به شمار می رود. امروزه، بشقاب ها و کوزه های سفالین هنوز هم یکی از کالاهای مورد درخواست در بازارهای جهان است. اما برخی از سفال گران مدرن، قطعات گل کوزه گری را به صورت یک قطعه هنری در می آورند.

به تازگی در ایالت ویرجینیا، در گردهم آیی گروهی از هنرمندان و دست اندرکاران برجسته هنر کوزه گری، توجه تازه ای به سوی تکنیک لعاب شیشه ای در ارائه آثار سرامیک و سفالی که به چند صد سال پیش بازمی گردد معطوف گردید. این یکی از مشکل ترین تکنیک های حرفه سفال گری محسوب می شود.

بیش از ۵۰ هنرمند که اغلب آن ها از اهالی ایالات متحده بودند در شمال ویرجینیا و در دانشگاه آلکساندریا دراین منطقه گردهم آمدند تا تجربیات خود را درباره تکنیک نادر لعاب شیشه ای در هنر سفال گری با یکدیگر درمیان بگذارند. این تکنیک بسیار مشکل، پروسه ای است که انجام آن مدت زیادی به طول می انجامد و از مواد شیمیایی از جمله مقادیر زیادی (زینک) یا فلز روی و حرارت طولانی مدت در آن استفاده می شود.

در این گردهم آیی، شیوه های پیچیده و متفاوت سفال گری مورد بحث وگفتگو قرار گرفت و در کارگاه های مختلف توضیحاتی نیز در مورد آن به دانشجویان داده شد.

بهترین و گران قیمت ترین کارها در گالری محل نمایش آثار دانشجویان به نمایش گذاشته شد.

برگزار کننده این گردهم آیی پروفسور بیل شران در مورد تفاوت های عمده ای که بین روش های سنتی لعاب زنی سفال و روش لعاب شیشه ای وجود دارد چنین می گوید:«این یکی از مشکل ترین روش هاست چرا که علاوه بر لعاب مخصوص و مقدار حرارتی که در کوره مخصوص به آن داده می شود، یک مدت زمان طولانی هم برای آماده ساختن این کوزه ها برای دریافت پروسه لعاب شیشه ای لازم است.»

پروفسور شران سالها است که با لعاب شیشه ای کار کرده است. پروسه ای که از رشد سیلیکا روی فلز روی آغاز می شود و از اواسط قرن نوزدهم در اروپا رواج داشته است.

این پروسه به دلیل مشکلاتی که با انجام صحیح آن همراه بوده است بعدها کنار گذاشته شد. در دهه ۱۹۶۰ میلادی یکبار دیگر پروسه لعاب شیشه ای به کار گرفته شد. ساختن این کوزه های سفالی با لعاب شیشه ای هرچند مدت زیادی به طول می انجامد و درنتیجه به قیمت گزافی به فروش می رسد،اما هر قطعه خلق شده یکتا و منحصر به فرد است.

دوتن از سفال گران حرفه ای که در گردهم آیی کالج الکساندریا شرکت داشتند ، دنیس و راد سیامایر هستند که با همکاری یکدیگر روی کوزه های سفالی کار می کنند. راد کوزه ها را می سازد و دنیس آنها را لعاب می دهد:« لعاب شیشه ای یک چالش برای کوزه گران معمولی است و انجام آن مستلزم رسیدن به مراتب بالا درهنرکوزه گری است. اگر کوچکترین اشتباهی در مراحل مختلف لعاب شیشه ای بوقوع بپیوندند، همه چیز به هم می ریزد و شما دیگر نشانی از کریستال یا شیشه روی لعاب نخواهید داشت.»

پروفسور شران معتقد است دلیل این که کوزه های سفالی با لعاب شیشه ای این چنین نادر هستند این است که در نهایت، فقط چند قطعه سفال باقی می ماند که به طور کامل از این پروسه بهره گیری می کند. اما این استاد امیدوار است تا هنرمندان مختلف بتوانند شیوه های کار با لعاب شیشه ای را بهبود و گسترش دهند.


XS
SM
MD
LG