لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۶

بانک های مرکزی در آمريکا و اروپا نرخ اصلی بهره را برای مقابله با رکود کاهش دادندبانک های مرکزی در آمريکا و اروپا، در اقدامی هماهنگ برای مقابله با رکود اقتصادی در جهان، يکی از نرخ اصلی بهره را پائين آورده اند.

بانک مرکزی آمريکا، امروز، چهارشنبه، به فاصله يک روز پس از آنکه بن برناکی رئيس اين بانک از اقدامی قريب الوقوع در اين زمينه خبر داده بود، کاهشی اضطراری را در نرخ اصلی بهره اعلام کرد.

بانک مرکزی آمريکا ميگويد نرخ اصلی بهره را نيم درصد پائين آورده است. بانک های مرکزی اروپا، بريتانيا و کانادا نيز نرخ های اصلی بهره را پائين آورده اند. مقامات اميدوارند نرخ های پائين تر بهره، بانک ها را به از سرگيری دادن وام تشويق کند، و نيز به رفع محدوديت هائی اعتباری منجر شود که بسياری از کسبه و بازرگانان را به آستانه ورشکستگی کشانده است.

امروز بورس های عمده جهان عموما صحنه تنزلی عمده در ارزش سهام بودند، زيرا سرمايه گذاران نگرانند که اقتصاد جهان به سوی بدترين بحران پس از کسادی بزرگ دهه ۱۹٣٠ پيش ميرود.

شاخص سهام در معاملات امروز بورس توکيو، در ادامه سقوطی که وال استريت ديروز شاهد آن بود، بيش از نه درصد تنزل کرد، که بيشترين تنزل يک روزه از ۱۹۸۷ ببعد بود. بسياری از سهامداران در واکنش به اين خبر که کارخانه اتوموبيل سازی تويوتا امسال چهل درصد از منافع خود، يعنی قريب سيزده ميليارد دلار را از دست ميدهد، انبوهی از سهام را به فروش گذاشتند.

بورس هنگ کنگ نيز تنزلی هشت درصدی داشت، و بورس اندونزی در واکنش به تنزلی ده درصدی ، معاملات را موقتا متوقف ساخت.

در همين حال بريتانيا برنامه ای هشتاد و هفت ميليارد دلاری را برای نجات هشت بانک بزرگ آن کشور ارائه داده است.

بازار جهانی نفت نيز امروز افت داشت. در بورس سنگاپور قيمت نفت خام برای تحويل در ماه نوامبر به زير سطح بشکه ای هشتاد و هفت دلار تنزل کرد، و در بورس لندن، نفت خام برای تحويل در ماه نوامبر، بشکه ای هشتاد و دو دلار به فروش رسيد. قيمت های نفت از ماه ژوئن تا کنون قريب چهل درصد کاهش داشته است.

XS
SM
MD
LG