لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۲

گزارش هنری: تغییر مسیر حرفه ای دبورا هورویتز، موسیقیدان و نوازنده تئاترهای برادوی


مایک او سالیوان، خبرنگار صدای آمریکا، لس آنجلس


دبورا هورویتز، نوازنده و آهنگساز تئاترهای برادوی، که یکی از سازندگان موسیقی نمایش موزیکال «جرسی بویز» و دیگر نمایش های موفق برادوی در نیویورک است به زودی به عنوان خواننده به اجرای برنامه های تک نفره خواهد پرداخت.

دبورا هورویتز که از سن ۱۲ سالگی روی صحنه به اجرای موسیقی کلاسیک اشتغال داشته است همواره از عاشقان موسیقی پاپ بوده است؛ به ویژه موسیقی برادوی. بعدها خانم هورویتز توانست به طرح و ساختن موسیقی برخی از محبوب ترین و معروف ترین نمایش های موزیکال برادوی از جمله «میس سایگون»، «مامامیا» و این اواخر «جرسی بویز» که داستان به شهرت رسیدن گروه چهارنفره «فور سیزن» است بپردازد.

دبورا هورویتز می گوید:«من اولین کار تئاتری برادوی خودم را در سن ۲۲ سالگی ارائه دادم و پس از آن هم چندین نمایش موزیکال دیگر را اجرا کردم. بلند مدت ترین اثر موزیکال برادوی من «میس سایگون» سالها روی صحنه بوده است و پس از آن هم «مامامیا» که آن هم سالهای متمادی اجرا شده است وبالاخره «جرسی بویز». بین این کارها هم روی مقدار زیادی پروژه های مستقل کار کرده ام.»

هورویتز در نمایش موزیکال موفق «جرسی بویز» علاوه بر طراحی موسیقی و تبدیل صدا از یک ارکستر کوچک به یک چندصدایی غنی و پرطنین، با استفاده از یک وسیله ترکیب صدا، روی صحنه هم ظاهر می شود :« من با افتخار می گویم که توانسته ام برای نخستین بار در تاریخ تئاترهای موزیکال ترکیبی از عوامل موسیقی زنده به اضافه مقداری نمونه ماشینی آن را با هم ادغام کنم و صدای تازه ای به شنونده تماشاگر عرضه کنم. صداها بی نهایت پرطنین هستند و تماشاگران اغلب تعجب می کنند که چگونه ۹ نفر اعضای گروه می توانند صدایی هم طراز با یک ارکستر بزرگ و کامل را ارائه بدهند."

دبورا هورویتز پیش از این با خوانندگانی چون سیندی لاپر، شر، سارا برایتمن، شنیداوکانر و گلوریا استفن نیز همکاری های مستمری داشته است و کمک کرده است تا این خوانندگان در اجرای کنسرت های خود بتوانند روی صحنه از صدای کامل تر و غنی تری برخوردار شوند. خانم هورویتز در اجرای «جرسی بویز» مسئولیت دارد که کیفیت صدا را به همان خوبی اجرای اصلی در نیویورک و لندن به تماشاگران و شنوندگان نمایش ارائه دهد: «من در صدا به دنبال کیفیت و عمق هستم. یک صدای زیبای باشکوه و پرطنین با یک بافت ویژه که بتوان تپش ریتم آن را از یک کیلومتر دورتر هم شنید. »

خانم هورویتز این بافت ویژه را امروز در یک آلبوم تازه به نام «سیم لخت» که برای نخستین بار زیر نام او به عنوان خواننده سولو منتشر می شود ارائه داده است.

او می گوید این صداها نمایانگر یک سیر و سلوک احساسی است که در آن از شرح یک عشق از دست رفته تا دل کندن و قبول یک عشق تازه گنجانده شده. در ترانه «آینه»، پیام اصلی، سرسپردگی و تعهد به معشوق علیرغم تمام نامرادی ها و کاستی ها است و می گوید من تو را با وجود تمام کاستی هایت دوست دارم. در حقیقت زیبایی این مسئله در این است که انسان بتواند در عین حالی که خود را به عنوان یک موجود کامل می بیند به این مسئله نیز بیاندیشد که موجودات چه شگفت آور و در عین حال چه آسیب پذیر هستند.»

XS
SM
MD
LG