لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

یک گروه طرفدار حقوق بشر خواهان پایان گرفتن آنچه آن را شکنجه گسترده در زندانهای اردن می نامد شده است


سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی که روز چهارشنبه منتشر کرده است می گوید دو سال پس از آن که ملک عبداله پادشاه اردن خواستار اصلاح سیستم زندانها شد، شکنجه هنوز گسترده است و کمتر کسی از زندانبانان به دلیل ارتکاب آن تعقیب یا مجازات می شوند.

سازمان می گوید اتهامات معتبر و مستندی در مورد بدرفتاری با زندانیان و شکنجه آنها در ۷ زندان از ۱۰ زندان اردن در اختیار دارد و شواهد حاکی است پنج مدیر زندان مستقیما در شکنجه بازداشت شدگان شرکت داشتند.

یک سخنگوی پلیس اردن گزارش را مغرضانه و نادرست نامید و رد کرد و گفت شکنجه در زندانها رایج نیست و متخلفین مجازات می شوند.

اردن در سال ۲۰۰۶ برنامه ای را برای بهبود شرایط زندانها اعلام کرد. سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید ممکن است در برخی از حوزه ها، مانند سرویسهای بهداشتی و ظرفیت زندانها پیشرفتی صورت گرفته باشد، اما برای پایان دادن به آزار جسمی زندانیان کافی نبوده است.

مقامات اردن می گویند بدرفتاری در سیستم زندانها استثنائی است.

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید هیات مدیره امنیت عمومی، که سیستم زندان را اداه می کند، مایل به تعقیب یا مجازات شکنجه گران نیست زیرا می خواهد از آبرو و اعتبار خود حفاظت کند.

گزارش به دولت اردن توصیه می کند تحقیق درباره موارد بدرفتاری در زندانها و مجازات عاملان آن را به جای آنکه اجازه دهد پلیس انجام دهد، به مقامات غیر نظامی محول کند.

XS
SM
MD
LG