لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

رئیس سازمان امنیت و اطلاعات مصر با رهبران ارشد حماس ملاقات کرد


خبرگزاری دولتی مصر می گوید عمر سلیمان، رییس سازمان امنیت و اطلاعات کشور در کوشش برای پایان دادن به خصومت بین جناح های فلسطینی رقیب با رهبران ارشد حماس ملاقات کرده است.

گروه اسلامی فلسطینی حماس هیات بلند پایه ای را برای گفت و گو به قاهره فرستاده است. مقامات مصری ابراز امیدواری می کنند مذاکرات به گفت و گوهای مستقیم بین حماس و جناح فتح، به رهبری محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی، منجر شود. آنها سعی دارند اختلاف بین دو گروه را که برای بیش از یک سال موجب تقسیم سرزمین های فلسطینی شده است، برطرف کنند.

خبرگزاری دولتی مصر، منا، می گوید مقامات مصری و حماس درباره تشکیل یک دولت جدید وحدت که بتواند در مورد پایان دادن به محاصره اسراییل بر غزه و آمادگی برای برگزاری دوره جدید انتخابات تصمیم بگیرد، مذاکره کردند.

مصر پیشنهاد کرده است تا زمانی که برگزاری انتخابات ممکن شود، یک دولت موقت از تکنوکرات های فلسطینی روی کار آید.

حماس در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۶ اکثریت را به دست آورد اما تحریم های مالی غرب و عدم شناسائی بدلیل خودداری آن از قبول اسراییل، دولت تحت رهبری حماس را فلج کرد.

پس از آن حماس و جناح معتدل تر فتح یک دولت وحدت تشکیل دادند، اما دولت در جنگ جناحی از هم گسیخت و حماس در ژوئن ۲۰۰٧ کنترل حماس را به دست گرفت.

از آن زمان، فتح کنترل کرانه غربی و تشکیلات خودگردان فلسطینی را در دست داشته است، و حماس همچنان بر غزه مسلط است.

XS
SM
MD
LG