لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۱

Andro Jackson


اندروجکسون بین سالهای ۱۸۲۹ تا ۱۸۳۷ میلادی ریاست جمهوری امریکا را برعهده داشت. این دوران همزمان است با ۱۲۰۷ تا ۱۲۱۵خورشیدی، سالهای پایانی سلطنت فتحعلی شاه قاجارو مرگ او. پس از مرگ فتحعلی شاه ، نوه اش محمد شاه بر تخت نشست.


اندرو جکسون، هفتمین رییس جمهوری ایالات متحده


اندرو جکسون، هفتمین رییس جمهوری ایالات متحده، سال ۱۷۶۷ در بکوود کارولینا بدنیا آمد. او تحصیلاتی پراکنده داشت و در جوانی به مدت دو سال حقوق خواند و به عنوان یکی از وکلای بی نظیر تنسی شهرت یافت.


اندرو جکسون نسبت به شرافت خانوادگیش بسیار حساس بود و بر سر همین مساله، در چندین منازعه و دوئل شرکت کرد و در یکی ازاین دوئل ها مردی را که به همسرش « راشل» تهمت زده و توهین کرده بود، کشت.


اندرو جکسون، نخستین مردی بود که از تنسی به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافت. او همچنین مدت کوتاهی در سنا خدمت کرد.


اندرو جکسون در جنگ سال ۱۸۱۲ حضور داشت و توانست در نیواورلئان بریتانیایی ها را شکست دهد. پس از این بود که جکسون به یک قهرمان ملی تبدیل شد.


در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۸۲۸ و زمانیکه جمعیت ایالات متحده آمریکا به ۱۲ میلیون و ۸۶۶ هزار و ۲۰ نفررسیده بود ، اندرو جکسون از حزب دموکرات-جمهوری خواه به عنوان هفتمین ریاست جمهوری ایالات متحده انتخاب شد.


در نخستین سخنرانی سالانه اش در برابر کنگره، اندرو جکسون پیشنهاد حذف کالج الکتورال را مطرح کرد.او همچنین سعی کرد تا شیوه انتصاب و گزینش مشاغل فدرال را دموکراتیک کند. وضعیت در زمان پرزیدنت جکسون به گونه ای بود که دستگاه های دولتی بر اساس روابط استخدام می کردند و حتی یک سناتور نیویورک هم در آن زمان رسما به این مساله اشاره کرده بود.


جکسون در قبال این مساله، دیدگاه نسبتا متعادلی داشت . او کارمندانی را که تصور می کردند دوران تصدی شان دائمی است تقبیح می کرد و معتقد بود وظایف دولتی باید چنان ساده و واضح باشند که مناصب دولتی بتواند در میان متقاضیانی که شایستگی اشغال آن را دارند در گردش باشد.


سیاست داخلی در زمان اندرو جکسون


از نظر سیاست داخلی موضع گیری ها تقریبا شفاف بود ، دو حزب از «حزب قدیمی جمهوری خواهان » انشعاب کرده بودند. جمهوری خواهان دموکرات یا دموکرات ها طرفدار جکسون بودند و جمهوری خواهان ملی یا ویگ با پرزیدنت جکسون مخالفت می کردند.


پشت پرده اتهاماتی که به جکسون مطرح می شد این نکته نهفته بود که جکسون بر خلاف روسای جمهوری پیشین در زمینه سیاستگزاری به خواست کنگره گردن نمی نهاد اما در عوض از قدرت وتو و رهبری حزبش برای فرمان دادن استفاده می کرد.


انتخاب مجدد


سال ۱۸۳۲ جکسون دوباره به عنوان ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا انتخاب شد . سال ۱۸۳۵ یعنی در دومین دور ریاست جمهوری اندرو جکسون ، آمریکا برای نخستین و تنها بار هیچ بدهی خارجی نداشت. او همچنین نخستین رییس جمهوری آمریکا بود که با قطار سفر می کرد.
اندرو جکسون روز هشتم ژوئن سال ۱۸۴۵ در ملک شخصی اش در ایالت تنسی در گذشت.


XS
SM
MD
LG