لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۱

گزارش علمی: تکنولوژی جدید در خدمت افراد ناتوان و از کار افتاده


رابرت رافائل، خبرنگار صدای آمریکا

روزنه ای از تکنولوژی پیشرفته و اختراعات دیگر به متخصصین روان درمانی و روان پزشکان کمک می کند که بهتر بتوانند به کودکان با نیازهای ویژه کمک رسانی کنند.

از تکنولوژی جدید اخیرا برای بهسازی کیفیت زندگی افراد فلج و ناتوانی های دیگر استفاده می شود. دختر بچه ای در مکزیکوسیتی که ظاهرا مشغول به یک بازی سرگرم کننده است در واقع درحال ورزش مخصوص به منظور توان بخشی به قدرت بیان و ابراز احساسات است.

دانیلا رولدان، یک دختر بچه ۱۲ ساله است که مثل هر فرد دیگری از بازی با پدر و مادر و خواهران خود لذت می برد. اما دانیلا مبتلا به فلج است؛ بیماریی که در میان نوزادان و یا در اوائل طفولیت ظهور می کند و برای همیشه روی حرکت اعضای بدن و کلام فرد تاثیر می گذارد.

دانیلا در حال حاضر در بنیاد ون کومیگو در شهر مکزیکو سیتی تحت یک دستور کار ویژه قرار دارد. پاتریشیا هررا مدیر این برنامه محسوب می شود. وی می گوید:«هدف ما این است که کمک کنیم تا افراد ناتوان بتوانند به شکل بهتر و موثرتری و به طور مستقل با جامعه اطراف خود هماهنگ شوند و از این طریق کیفیت زندگی خود را بالا ببرند.»

روان درمانان و کارشناسان در موسسه ون کومیگو دست به ساختن وسائلی با قابلیت فعل و انفعالی زده اند که می تواند به افراد ناتوان کمک کند. یکی از این ابزار یک کلاه به نام اکس باکس است. این کلاه به یک مدار مخصوصی وصل شده است که در مقابل حرکات بدن عکس العمل نشان می دهد.

کسانی که مبتلا به بیماری فلج هستند می توانند از این کلاه برای به کار انداختن بازی های ویدیویی استفاده کنند که با حرکات کوچک سر به کار می افتند.

دانیلا همچنین از طریق یک کامپیوتر دستی قادر است با دیگران صحبت کند.

مادر دانیلا می گوید دخترش در این مدت پیشرفت قابل توجهی داشته است:«ارتباط بیان و مکالمه تا پیش از آمدن ما به این مرکز، یکی از مشکلات بزرگ دانیلا بوده است. خدا را شکر که دنی امروز می تواند از طریق این کامپیوتر اهدایی با دیگران مکالمه کند.»

خانواده دانیلا هم چنین بنیاد ون کومیگو را عامل نزدیک تر ساختن اعضای این خانواده به یکدیگر می داند که امروز می توانند بدون آنکه دانیلا را از مشارکت در فعالیت های خانوادگی محروم سازند به انجام کارهای دستجمعی بیشتری بپردازند.

XS
SM
MD
LG