لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۶

عراق و آمريکا سرگرم تهيه توافق نامه ای برای ماندن سربازان آمريکايي در اين کشور هستند


وزیر امور خارجه عراق می گوید کشور او به قطعی ساختن معامله ای با ایالات متحده، که به سربازان آمریکايی اجازه خواهد داد ورای سال ۲۰۰۸ در عراق بمانند، بسیار نزدیک است.

هشیار ِزباری، پیشرفت مذاکرات بین بغداد و واشنگتن را امروز - سه شنبه - در کنفرانس خبری مشترکی با جان نگروپونته، قائم مقام وزارت امور خارجه آمریکا، در ناحیه معروف به منطقه سبز مطرح ساخت.

دو طرف سرگرم تهیه متن توافقی بوده اند که نیروهای آمریکايی را، پس از پایان ماموریت سازمان ملل متحد در اول دسامبر، در عراق نگاه خواهد داشت.

با این حال، مذاکره کنندگان در مورد اعطای مصونیت به سربازان آمریکايی که در عراق مرتکب جرم می شوند، اختلاف نظر داشته اند.

در این میان، رسانه های دولتی ایران گزارش می دهند محمد المشهدانی رییس سنی پارلمان عراق به تهران رفته است و قصد دارد درباره وضعیت قرارداد مربوط به ادامه حضور نیروهای آمریکايی و مسائل دیگر با رهبران ایران گفتگو کند.

مشهدانی یک روز دیر تر از زمانی که قصد داشت به پایتخت ایران رفت. روز دوشنبه به هواپیمای حامل او، بدلیل آنچه مقامات ایرانی آنرا " اشکالات فنی" نامیدند اجازه داده نشد در تهران فرود آید.

پیش از آغاز کنفرانس مطبوعاتی زباری و نگرو پونته پنج نفر در انفجار بمبی در مقابل وزارت امور خارجه عراق مجروح شدند. گزارش رسید که یکی از آنها یک سرباز عراقی بود.

در رویدادی دیگر، روز سه شنبه یک سرباز آمریکايی و یک پلیس عراقی در جریان نبرد مسلحانه ای با یک عضو مظنون القاعده در شهر موصل کشته شدند.

مقامات نظامی می گویند آنها در جریان عملیات مشترکی در خانه ای که مظنون اشغال کرده بود جان سپردند. خود او نیز کشته شد و هواپیماهای آمریکایی خانه را منهدم کردند.

XS
SM
MD
LG