لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۶

گزارش تحليلی: ارزيابی کوشنر در اورشليم درباره چشم انداز صلح در خاورميانه


برنار کوشنر، وزير امور خارجهء فرانسه، در اورشليم، دربارهء پيشرفت روند صلح خاورميانه با اهود اولمرت نخست وزير، و تزيپی ليونی وزير امور خارجهء اسرائيل، به رايزنی پرداخت. وزير خارجهء فرانسه – که روز شنبه با محمود عباس رهبر، و سلام فياض نخست وزير حکومت خودگردان فلسطين اين مسأله را بررسی کرده است، می گويد در آيندهء نزديک چشم انداز روشنی در مورد آيندهء کنفرانس صلح آناپوليس پيش رو وجود ندارد؛ و نسبت به اين که روند صلح خاورميانه تا پايان سال جاری ميلادی به نتيجه برسد، خوشبين نيست.

***

برنار کوشنر وزير امور خارجهء فرانسه روز يکشنبه در اورشليم با تنی چند از مقامات اسرائيل – از جمله اهود اولمرت، که در حال حاضر کفالت نخست وزيری اسرائيل را برعهده دارد؛ و تزيپی ليونی وزير خارجه، - ديدار و گفتگو کرد.

نخست وزير اسرائيل پيشتر در جلسهء هفتگی کابينه گفته بود علاوه بر پيگيری روند صلح، برخی مسائل منطقه ای را نيز با آقای کوشنر در ميان می گذارد، که در حال حاضر مايهء نگرانی اسرائيل است: آقای اولمرت تأمين اسلحه برای عوامل غير مسئول، و مسألهء ايران را بر شمرد که به گفتهء وی روسيه نقش ويژه ای در آن دارد.

پس از جلسهء وزير خارجهء فرانسه با مقامات اسرائيل، يوسی بيلين، نمايندهء پارلمان آن کشور با اشاره به اين که چشم انداز گفتگوها ميان طرفين اسرائيلی و فلسطينی در کانون گفتگو با وزير خارجهء فرانسه قرار داشت گفت پيش بينی اين که چنين گفتگوهايی در چند هفته يا چند ماه آينده صورت خواهد گرفت با اميدها و نااميدی هايی همراه است؛ اما مسأله اصلی اين است که آيا می توانيم تا پيش از آنکه دير شود کاری صورت دهيم؟

وزير خارجهء فرانسه روز شنبه با محمود عباس رهبر، و ديگر مقامات فلسطينی ديدار و گفتگو کرد: در اين ديدار، آقای عباس خانم تزيپی ليونی - وزير خارجهء اسرائيل، و نخست وزير آيندهء آن کشور – را شريک فلسطينيان در روند صلح خواند و گفت وی همواره در کنار اهود اولمرت در جريان گفتگوهای صلح قرار داشته است؛ و می تواند برای رسيدن به توافق ميان فلسطينيان با اسرائيل برای تشکيل کشور مستقل فلسطينی در همين جهت حرکت کند.

برنار کوشنر پس از ديدار با مقامات فلسطينی و اسرائيلی اظهار داشت در گفتگوهای دو روز اخير ميزان واقعی پيشرفت را دريافتم؛ اما آنچه که از لحاظ سياسی درک نمی کنم اين است که اگر در مورد اين مسائل توافق شده است، چرا پيشرفتی حاصل نمی شود؟ آيا همهء ما منتظر تشکيل دولت جديد در اسرائيل يا آمريکا هستيم؟ اميدوارم چنين نباشد؛ ولی حدس می زنم که مسأله همين است:

آقای کوشنر اظهار اميدواری کرد دولت آيندهء آمريکا بدون اتلاف وقت، برای برقراری صلح در خاورميانه پادرميانی کند.

XS
SM
MD
LG