لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۴

حمله های تند چهره رقابت های انتخاباتی در آمريکا را تغيير داده است


رقابتهای فشرده انتخاباتی چهره ديگری در آمریکا به خود گرفته است. این رقابتها در حالی که درست یک ماه به برگزاری رسمی انتخابات باقی است،به تعبیر روزنامه نگاران و تحلیلگران سیاسی چهره ای زشت یافته است. اتهام های نامزدهای دو حزب و حملات مستقیم و صراحت لهجه در این حمله ها فضای این رقابتها را تغییر داده است.

روزگذشته در اشویل، کارولینای شمالی، سناتور اوباما گفت که تلاش اردوی انتخاباتی رقیب وی ایجاد اغتشاش در جو حاکم است تا مانع از طرح مسائل و قضایای جدی چون افزون شدن نرخ بیکاری یا بازارآشفته مالی کشور شود.

سناتور اوباما گفت، «به جای رویارویی با این بحرانها رقیبم سناتور مک کین اعلام کرده است که ستاد انتخاباتی وی قصد دارد ورق را برگرداند و این چند هفته پایانی باقی مانده به انتخابات را صرف حمله به من کنند.»

آنچه باراک اوباما به آن اشاره می کند تکرار سخن یکی از مشاوران ارشد سناتور مک کین طی گفتگویی با روزنامه واشنگتن پست است. سارا پیلین نامزد معاونت آقای مک کین می گوید، «اوباما کسی نیست که آمریکا را به شکلی ببیند که من و شما می بینیم.»

خانم پیلین برگذشته و سابقه رابطه آقای اوباما با ویلیام آیرز تأکید کرده است. آیرز،استاد پیشین دانشگاه شیکاگو، یکی از بنیان گذران گروه رادیکالی دردهه هفتاد میلادی بوده که فعالیت آن به همان دوره بازمی گردد. اف بی آی آن گروه را در فهرست تروریستی خود قرار داده بود. گروهی موسوم به Weather Underground یا هوای زیرزمینی.

باراک اوباما که ارتباطش با ویلیام آیرز داستان سالها پیش بوده می گوید در همان زمان هم فعالیتهای این گروه رادیکال را نفی کرده است. وی بارهاانزجار خود را از فعالیتهای این گروه ابراز کرده است.

سناتور اوباما به کلافگی و پریشانی اردوی مک کین اشاره می کند و می افزاید که اکنون که زمان به سرعت در حال سپری شدن است استیصال اردوی جمهوری خواهان را به این گونه انتقادها متمایل کرده است.اما طرف جمهوری خواه به گونه ای دیگر می اندیشد.

ناظران انتخاباتی می گویند اردوی آقای مک کین شمشیر را از رو بسته است. کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری می گوید، «فریب. اول اعتماد سازی کردند و آنگاه به اعتماد مردم پشت پا زدند.»

اشاره اوباما به شرایطی است که به تعبیر وی جمهوریخواهان برای هواداران خود ایجاد کرده اند. ابتدا اعتماد آنها را جلب کردند و به بیان آقای اوباما، اکنون به اعتماد آنها خیانت می کنند.

اما اردوی سناتور مک کین نیز رقیب دموکرات را به دروغ گویی متهم می کند، «اوباما در مورد مالیات راست نمی گوید.»

مشاور ارشد ستاد انتخاباتی جمهوری خواهان، نانسی فوتنهاور، Nancy Pfotenhauerدر گفتگویی با شبکه ای بی سی طرف مقابل را به سکوت دربرابر اتهامات طرح شده متهم کرده و افزود، «روشن است که آنها نمی خواهند در این مورد حرف بزنند، این درحالی است که روزنامه های وال ستریت جورنال ونیویورک تایمز در این مورد نوشته اند.»

در این حال مشاوران ارشد و رابرت گیبس، سخنگوی ستاد انتخاباتی سناتور اوباما، برآنند که صد درصد آگهی های تلویزیونی جمهوری خواهان منفی است و به جای تکیه بربرنامه ها و طرحها در شرایطی که کشور به جدی ترین بحران اقتصادی گرفتار آمده است،به انتقادهای تند از سوی مقابل تخصیص یافته است و این حاکی از کوشش اردوی سناتور مک کین است برای آنکه مردم چالشهای اقتصادی را از یادببرند.

XS
SM
MD
LG