لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

وزیر خارجۀ اسرائیل: اسرائيل باید به گفتگوهای صلح با فلسطینیان ادامه دهد


زیپی لیونی، که از سوی حزب کادیما برای تشکیل دولت جدید اسرائیل نامزد شده است، ديروز (يکشنبه) به تشریح سیاستهای خود در ارتباط با همسایگان آن کشور پرداخت و تأکید کرد که، اسرائیل باید به گفتگوهای صلح با فلسطینیان ادامه دهد. خانم لیونی افزود، کشورش خواهان صلح با سوریه، لبنان و دیگر کشورهای عرب است.

وزیر خارجۀ اسرائیل رهبری مذاکرات با فلسطینیان را در گذشته عهده دار بوده و در پی استعفای اهود المرت از مقام نخست وزیری اسرائیل، تا اوایل ماه نوامبر فرصت دارد تا دولت جدید آن کشور را تشکیل دهد. خانم لیونی در کنفرانس خبری روز گذشته اعلام کرد که به مذاکره برای ایجاد دولت فلسطینی پایبند است امّا اظهار تردید کرد که دو طرف بتوانند تا پایان سال جاری به توافقنامه صلح دست یابند.

خانم لیونی می گوید، «ما باید با فلسطینیان در دو سطح کار کنیم. از یک سو باید عناصر میانه رو و واقع گرا را تقویت کنیم و از سوی دیگر با افراط گرایان مبارزه کنیم. وی معتقد است، پیش رفتن تنها در یک سطح به صلح واقعی نمی انجامد. زیپی لیونی در توضیح سیاستهایی که در قبال فلسطینیان در نظر دارد می گوید، توافق هایی که در ابتدای مذاکرات با فلسطینیان حاصل شده مشروط به توافقهای بعدی در تمام زمینه ها بوده و تصمیم بر آن گرفته شده است که مذاکرات تنها در اتاق مذاکره صورت گیرد و نه در سر خط روزنامه ها.

در تحولی دیگر روز گذشته، برنار کوشنر، وزیر خارجۀ فرانسه در اورشلیم با مقامات اسرائیلی از جمله اهود باراک وزیر دفاع آن کشور دیدار کرد. وی پیشتر با محمود عباس، رهبر فلسطینیان در کرانۀ غربی ملاقات کرده بود. آقای کوشنر معتقد است که پیشرفتی واقعی در تلاشهای صلح میان اسرائیل و فلسطینیان وجود دارد، امّا نگران آن است که طرفین در انتظار روشن شدن اوضاع سیاسی در اسرائیل و آمریکا باشند. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در کمتر از یکماه دیگر برگزار می شود و اهوت المرت در تدارک کناره گیری از مقام نخست وزیری اسرائیل است.

وزیر خارجۀ فرانسه ضمن حمایت کامل خود از زیپی لیونی در کنفرانس خبری در اورشلیم گفت که وی اطمینان کامل دارد خانم لیونی در صورت تشکیل کابینه اش، توانایی دستیابی به صلح با فلسطینیان را خواهد داشت.

آقای کوشنر اظهار امیدواری کرد که خانم لیونی امر ضروری تشکیل یک دولت فلسطینی همجوار با اسرائیل را به انجام برساند که تضمینی برای امنیت اسرائیل باشد. زیپی لیونی در حال حاضر بعنوان وزیر خارجۀ دولت انتقالی اهود المرت مشغول بکار است و تلاش می کند تا کابینه ای ائتلافی تشکیل دهد. وی تا سوم نوامبر برای تشکیل دولت جدید فرصت دارد که در صورت شکست، انتخابات عمومی در اوایل سال آینده در اسرائیل برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG