لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

پنجاه و دومين کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین به پایان رسید


حاصل نشست ۵ روزه آژانس تصویب قطعنامه ای در تشویق کشورهای خاورمیانه از جمله اسرائیل به محکوم کردن تسلیحات اتمی بود.

قطعنامه روز شنبه آژانس از کلیه کشورها میخواهد فعالیتهای اتمی خود را بر بازرسان آن سازمان آشکار سازند و در راستای خاورمیانه ای عاری از تسلیحات اتمی گام برداند.

در قطعنامه از کلیه کشورها خواسته شده به کلیه تعهدات بین المللی خود عمل کنند، که به گفته یک دیپلمات ارشد غربی اشاره ای به ایران و سوریه بود.

یاپ د هوپ شيفر، دبیرکل ناتو، امروز در فرانسه گفت مطمئن نیست که جهان بتواند جلوی ساخت بمب اتم از سوی جمهوری اسلامی ایران را بگیرد.

بنا به گزارش رویتر، دبیر کل ناتو متوقف کردن ایران در پیشروی بسمت تولید بمب اتم را چالشی عمده توصیف کرد.

آقای شيفر شورای امنیت سازمان ملل را در تصویب تحریمهای بیشتر علیه ایران ناتوان خواند و گفت با توجه به قصد جمهوری اسلامی، نباید انتظار داشت که اسرائیل زرادخانه اتمی خود را، که هیچگاه به آن اعتراف نکرده، رها کند.

منوچهر متکی، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، ديروز در تهران گفت جمهوری اسلامی مصمم است که تا حد خود کفائی به غنی سازی اورانیوم ادامه دهد.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفت هیچ تضمینی در مورد تأمین مواد سوخت اتمی در سطح بین المللی وجود ندارد. و آقای متکی هرگونه احتمال توقف غنی سازی در ایران را رد کرد.

گرگوری شولتی، سفیر آمریکا در آژانس، پس از پايآن کار کنفرانس از عدم حصول به اتفاق نظر در مورد رسیدگی به مسئلهء اتمی خاورمیانه خبر داد.

XS
SM
MD
LG