لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

نیروهای ارتشِ روسیه در حالِ عقب نشینیِ تدریجی از برخی از نزدیکیِ تفلیس هستند


گزارشهای رسیده از گرجستان حاکی از آن است که نیروهای ارتشِ روسیه در حالِ عقب نشینیِ تدریجی از برخی از نقاطِ استقرارِ خود در نزدیکیِ تفلیس هستند.

به نقل از مقاماتِ گرجستان نیروهای ارتشِ روسیه بامدادِ امروز (يکشنبه) پرچمِ کشورشان را در یکی از پُستهای بازرسی در ۵۰ کیلومتریِ شمالِ غربیِ تفلیس به حالتِ نیمه افراشته درآورده و با جمع آوریِ تجهیزاتِ خود در حالِ عقب نشینیِ تدریجی از این منطقه هستند.

در همین حال سخنگوی وزیرِ کشورِ گرجستان نیز اعلام کرد نیروهای روسیه امروز یکشنبه یکی دیگر از پُستهای بازرسیِ خود در روستای «علی» در نزدیکی پایتخت را به طورِ کلی جمع آوری کردند. خبرگزاریِ اسوشیتدپرس بامدادِ یکشنبه تصاویری از نیروهای روسیه را در حالی به رسانه های جهانی مخابره کرد که آنها در حالِ جمع آوریِ سلاحهای سنگین و تجهیزاتِ خود و بار کردنِ کامیونهای ارتشی بودند.

این حرکتِ روسیه در واکنش به ضرب الاجلِ روزِ جمعه ی آینده آغاز شده است که بر اساسِ آن قرار است ارتشِ روسیه از مناطقی که از سوی اتحادیه اروپا «مناطقِ امنیتی» نامگذاری شده اند عقب نشینی کند.

از سوی دیگر هانس یور هابِر، رئیسِ هيات ناظرینِ اتحادیه اروپا در گرجستان، در گفتگوئی با خبرنگاران در شهرِ «گوری» گفت بامدادِ امروز از گروههای ناظرِ خود در گوشه و کنارِ گرجستان خبرِ تأیید شده و موثقِ عقب نشینیِ نیروهای روسیه از برخی پُستهای بازرسیِ خود در نزدیکیِ تفلیس به ویژه در روستای علی را دریافت کردیم.

آقای هابِر اضافه کرد، «این حرکتِ روسیه نشانه ای خوب و امیدوار کننده است و ما امیدواریم که ارتشِ روسیه ضرب الاجلِ روزِ جمعه را محترم شمرده و تا آن روز نیروهای خود را از مناطقِ امنیتی به طورِ کامل خارج کند.»

این عقب نشینی حاصلِ تلاشهای نیکُلا سارکوزی رئیس جمهوریِ فرانسه و موافقتنامه ای است که او بانیِ امضای آن از سوی مقاماتِ روسیه و گرجستان شد.

XS
SM
MD
LG