لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۳

پليس تايلند يک ژنرال بازنشسته چند عضو اپوزيسيون را دستگير کرد


پلیس تایلند می گوید ژنرال بازنشسته، چام لونگ، از رهبران حزب اتحاد مردم برای دمکراسی (حزب مخالف دولت) همراه با هشت تن دیگر از عوامل اصلی شورشهای خیابانی را، دستگیر کرده است.

در همین حال، حزب مخالف دولت در بیانیه کوتاهی، که از طریق یک شبکه تلویزیونی منتشر کرده، می گوید باوجود دستگیری چام لونگ، طراح تظاهرات خیابانی، این حزب همچنان به تظاهرات ضد دولتی خود ادامه خواهد داد.

این ژنرال بازنشسته که، یکبار نیز در دوران کودتای نظامیان به مقام شهرداری یکی از شهرها منصوب شده بود، در یادداشت کوتاه خود پس از دستگیری نوشت، «ما با تظاهرات ضد دولتی خود قصد احیا و ارتقا تایلند را، داریم.»

پس ازبه محاصره در آمدن ساختمان نخست وزیری توسط تظاهرکنندگان، هنگامی که چام لونگ به نمایندگی از محاصره کنندگان به دیدار نخست وزیر تایلند رفت، از سوی پلیس دستگیر شد.

ژنرال پین مانیه، همقطار و دوست ژنرال چام لونگ، به خبرنگار تلویزیون محلی گفت، او پس از آزادی از زندان، معروفتر و محبوبتر از امروز خواهد شد. دادگاه صادرکننده حکم بازداشت چام لونگ و هشت تن دیگر از همکارانش در حزب اتحاد مردم برای دمکراسی، بازداشت شدگان را به برپایی شورشهای ضدحکومتی و آشوب اجتماعی متهم کرده است. در صورت اثبات این اتهامات آنان به مجازات اعدام محکوم خواهند شد.

قانون مجازات اعدام برای برپاکنندگان آشوبهای خیابانی توسط دولت نظامی پیشین به تصویب رسیده که، حزب اتحاد مردم برای دمکراسی تایلند، را تشکیل داده اند.

اعضای این حزب با محاصره ساختمانهای دولتی خواهان برکناری دولت تحت رهبری حزب قدرت مردم شده اند که از طریق آرای عمومی به قدرت رسیده است.

در همین حال سومچای ونگ ساوات، نخست وزیر کنونی تایلند، گفتگو با رهبران حزب اتحاد مردم برای دمکراسی را آغاز کرده تا به آشوبهای خیابانی و هرج و مرج کنونی کشورش پایان دهد.

سومچای پس از گفتگو با نمایندگان حزب مخالف در پارلمان و رهبری مخالفان گفت هردو طرف مناقشه پذیرفته اند قانون اساسی کنونی تایلند را که از سوی کودتاگران تدوین و تصویب شده بار دیگر بسود برپایی نهادهای دمکراتیک اصلاح کنند.

XS
SM
MD
LG