لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۸

انتخابات محلی در بوسنی  شروع شد


امروز بیش از سه میلیون شهروند بوسنيايی قادر خواهند بود به پای صندوق های رای روند تا ۱۴۰ شهردار و اعضای ۱۴۹ انجمن شهری را انتخاب کنند.

ولی تحلیلگران سیاسی معتقدند از آن جا که مردم بوسنی از وعده های سیاسی و شعارهای ملی گرایانه خسته شده اند، انتظار نمی رود شمار بسیاری در این رای گیری شرکت کنند.

رای دهندگان در بوسنی امروز به پای صندوق های رای رفتند تا برای چهارمین بار پس از جنگ ۹۵-۱۹۹۲ نمایندگان محلی و شهرداران آن کشور بالکان را انتخاب کنند.

حوزه های رای گیری ساعت هفت صبح به وقت محلی به روی رای دهندگان گشوده شد و انتظار می رود نتیجه انتخابات قبل از نیمه شب اعلام شود.

شعار های انتخاباتی نامزد های انجمن های شهری و پست شهرداری هیچ گونه ارتباطی با وظایف آینده آنان نداشت و این نامزد ها به جای مطرح کردن مسائلی چون خدمات اجتماعی و ایجاد کار و مشکلات محلی توجه خود را به تغییر در قانون اساسی و تفرقه بیشتر قومی معطوف کردند.

تحلیلگران می گویند رای دهندگان نیروی سیاسی جدیدی را فرای حزب هایی که تاکنون کشور را اداره کرده اند نمی بینند. از این رو انتظار نمی رود شمار بسیاری در این انتخابات شرکت کنند.

بوسنی دو دولت کوچک دارد که توسط دولت مرکزی و پارلمان آن کشور به هم مرتبطند. از یک سو فدراسیون مسلمانان بوسنی و کروآت های کاتولیک و از سوی دیگر جمهوری صرب های مسیحی ارتودوکس.

رای دهندگان بوسنی به رسم عادت به حزب ملی خود رای می دهند و آن حزب حکومت منطقه ای را که آن فرقه در آن سکنا دارد به عهده می گیرد.

تاکنون هیچ حزبی حمایت اکثریت رای دهندگان را در بوسنی بدست نیاورده است.

XS
SM
MD
LG