لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۷

خانه ای درپاکستان نزدیک مرز افغانستان احتمالا هدف حمله موشک های آمریکائی قرار گرفت


روستای محمد خل در وزیرستان شمالی که جمعه شب هدف حمله های موشکی قرار گرفت، پایگاه عمده جلال الدین حقانی، از فرماندهان قدیمی طالبان، است.

دو مامور اطلاعاتی پاکستان و دیگرانی که خبر حمله را داده اند می گویند ۱۴ ستیزه جوی طالبان و ۸ عرب در جریان حمله کشته شدند.

گفته می شود حقانی عده ای را به شام دعوت کرده بود. پدرو دو پسر حقانی جزو کشته ها هستند.

به گفته ماموران اطلاعاتی، جسد شش عرب در روستا به خاک سپرده شده اما جسد دو عرب دیگر توسط ستیزه جویان به نقطه نامعلومی منتقل شده است.

یک ساکن محلی که ازروستا در روز شنبه فیلم گرفته می گوید پس از حمله به محمد خل رفته و با یکی از افراد روستا به نام ریاض گفتگو کرده است. ریاض به فیلمبردار محلی گفته است، «اسم من ریاض است. حمله ده دقیقه به ساعت ۹ شب روی داد. من یک موشک را دیدم اما صدای دو انفجار بزرگ را شنیدم. در حمله ۱۳ تا ۱۴ نفر که همه از همین روستا بودند کشته شدند. هیچ خارجی کشته نشد. دلجان، دو پسرش و همسایه اش کشته شدند.»

در واقع هیچ منبعی در دسترس نبوده که مشخص کند ریاض راست می گوید یا منابع پاکستانی، اما سخنگوی ارتش پاکستان از کشته شدن ۲۰ نفر یا بیشتر بر اثر حمله خبر داده و گفته است شایعه هائی دایر بر حضور عناصر خارجی در روستا به گوش می رسد و ارتش در حال بررسی خبرها و دریافت اطلاعات دقیق تر است.

منابع اطلاعاتی از دومین حمله موشکی به روستای ختاکالی خبر داده و می گویند خبری از تلفات احتمالی حمله دریافت نکرده اند.

دولت پاکستان تا کنون نتوانسته است ستیزه جویان و از جمله اسامه بن لادن سرکرده شبکه القاعده و معاون وی ایمن الظواهری را که در مرز با افغانستان مخفی شده اند ریشه کن سازد.

سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از وقوع حمله موشکی به روستاهای پاکستان اظهار بی اطلاعی کرداما دخالت آمریکا ذر این قبیل حمله ها را تکذیب نکرد.

رهبران نظامی و سیاسی پاکستان در هفته های اخیر از حمله های موشکی به خاک آن کشور انتقاد کرده و آنرا نقض حاکمیت کشورشان دانسته اند.
ناتو و نیروهای آمریکائی در افغانستان ستیزه جویان مستقر در مرز با این کشور در پاکستان را عامل ناآرامی ها در مناطق مرزی افغانستان قلمداد می کنند.

XS
SM
MD
LG