لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

رهبران اقتصادی و سياسی اروپا برای مقابله با بحران بی سابقه مالی جهان گرد هم آمدند


در پی تزريق اعتبار ۶۳۰ ميليارد دلاری بانک مرکزی آمريکا به سيستم مالی بحران زده کشور و تصويب لايحه ۷۰۰ ميليارد دلاری دولت برای نجات بانک ها و موسسات مالی آمريکا، چهار تن از سران بزرگ اروپا نيز از بيم سقوط سيستم مالی اروپا در پاريس گردهم آمدند تا، در مورد اتخاذ سياست هماهنگ و مشترکی برای مقابله با بحرانهای مالی جهان، که در ۷۵ سال گذشته بيسابقه بوده است، گفتگو کنند.

در پی دعوت نيکلا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه از انگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، سيل ويو برلوسکانی، نخست وزير ايتاليا، و گوردن براون، نخست وزير بريتانيا و همچنين چند تن مقامات مالی برجسته اتحاديه اروپا، از جمله ژان کلود تريکت، رئيس بانک مرکزی، و ژان کود ژونکر، نخست وزير لوکزامبورگ، و رئيس کميسيون اتحاديه اروپا، آنها روز گذشته در پاريس گردهم آمدند تا برای نجات احتمالی سقوط سيستم مالی اروپا و اتخاذ سياست هماهنگ و مشترکی در مقابله با بحرانهای مالی جهان، که در ۷۵ سال گذشته بيسابقه بوده است، گفتگو کنند.

ديدار روز گذشته سران بزرگ اروپا در پی تزريق اعتبار ۶۳۰ ميليارد دلاری بانک مرکزی آمريکا به سيستم مالی بحران زده اين کشور و تصويب لايحه ۷۰۰ ميليارد دلاری دولت برای نجات بانک ها و موسسات مالی آمريکا صورت گرفت.

پس از اجلاس روز گذشته پاريس، آقای سارکوزی گفت، رهبران چهار دولت بزرگ اروپائی عضو گروه ۸ برای مقابله با بحران مالی جهان خواستار انعطاف در سيستم اقتصادی اتحاديه اروپا شدند و با امضای قراردادی بنام «قرار داد رشد و ثبات»، متفقاً قول دادند تا به سيستم بانکی اروپا کمک کنند.

رهبران همچنين موافقت کردند تا ۴۱ ميليارد و۵۰۰ ميليون دلار به سيستم مالی اروپا تزريق کنند.

رئيس جمهوری فرانسه افزود بموجب اين قرار داد، کمک های مالی کشورهای شرکت کننده به سيستم های بانکی بطور مستقل و با استفاده از راهکارهای هر کشور ولی با سرعت و با هماهنگی با کشورهای ديگر اروپائی انجام بمورد اجراء گذاشته خواهد شد. او افزود که سران اروپا موافقت کردند تا روسای بانک های ورشکسته را تحت پيگرد قانونی قرار دهند.

او اظهار داشت سران کشورهای عمده اروپا برای مقابله و باز سازی با بحرانهای مالی موجود خواستار نشست فوری ديگری از سوی رهبران عمده جهان شدند.

در پايان اجلاس پاريس، رهبران شرکت کننده ضمن صدور بيانيه مشترکی اطمينان دادند که از کليه تدابير و امکانات استفاده خواهند کرد تا سلامت و ثبات را به سيستم بانکی و مالی اروپا باز گرداندند.

XS
SM
MD
LG