لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

گزارش علمی: بنزین همچنان مورد مصرف باقی خواهد ماند


حتما شما هم تا کنون درباره الکل معمولی و بیودیزل، سوخت تهیه شده از گیاهان بجای نفت، شنیده اید. این ها همه از انرژی تجدید شده ساخته می شود و در نتیجه استفاده از آن ها شرایط فعلی گرمایش هوا را شدید تر نمی کند. اما آیا می توان از گیاهان بنزین هم ساخت؟ این دقیقا همان کاری است که بنا برگزارش خبرنگار صدای آمریکا، آرت شیمز، دانشمندان هم اکنون در تلاش انجام آن هستند.

نتایج برخی از برنامه های پژوهشی نشان دهنده آن است که چندین راه مختلف برای به دست آوردن بنزین از گیاهان وجود دارد. بنا برگفته ویلیام شولتز، از بنیاد علوم ملی و دانشگاه میشیگان:«کوشش ما در این است که یک بیوفیول مانند درخت صنوبر، علف ترکه ای، چوب بلال که برای خوردن قابل مصرف نیست و گیاهانی از این قبیل را از طریق سه پروسه مختلف تبدیل کردن به گاز، تغییرات شیمیایی دراثر حرارت، و یا تجزیه، ماده متشکله تازه ای را بنام بنزین تولید کنیم.»

این مواد متشکله تازه مولکول های شیمیایی هستند که مشابه موادی است که در نفت پیدا می شود و درنتیجه می توان آن را پس از تصفیه تبدیل به بنزین کرد.

آقای شولتز می گوید حداقل سه راه مختلف برای رسیدن ازگیاه به بنزین وجود دارد که تبدیل کردن به گاز یکی از قدیمی ترین و رایج ترین این متد ها به شمار می رود. از این روش پیش از این ها برای تبدیل ذغال سنگ به بنزین استفاده شده است و پروسه ای پرخرج اما اثرگذار است.

در روشی دیگر، ایجاد تغییرات شیمیایی در اثر حرارت، با استفاده از حرارت و فعل و انفعالات جانبی دیگربه کار گرفته می شود تا گیاه را تبدیل بنزین کند. این روش از کارآیی بیشتری برخورداراست و حتی می تواند از کاغذ باطله به عنوان مواد خام در آن استفاده کرد. اما تا امروز استفاده از این متد فقط توانسته است برخی از اجزای ترکیب شده را تبدیل به گاز کند.

در روش سوم، از شکری که در گیاهان وجود دارد استفاده می شود. این متد در شرکتی به نام «وایرنت انرژی سیستمز» ایجاد شده است. بنیانگزار این شرکت رندی کورترایت می گوید پروسه آنها بنزینی تولید می کند که از لحاظ کیفیت از بنزینی که امروزه درپمپ بنزین فروخته می شود بهتر است:«ما پس از تجزیه و تحلیل و مقایسه بنزین سبز ساخت این شرکت و بنزینی استاندار شده که در پمپ بنزین آن طرف خیابان به فروش می رود متوجه شدیم که هردو از یک ترکیب شیمیایی برخوردارند. درواقع بنزین سبز ما دارای هیدروکربن های مایع و پارافینی بالاتری است و از مواد ترکیبی قابل ترجیح و بهتری تشکیل شده است.»

آقای کورترایت می گوید پروسه گیاهی وایرنت همچنین می تواند مواد شیمیایی تهیه کند که میتوان از آن مثل نفت برای ساختن پلاستیک و مواد و وسائل طبی نیز استفاده کرد. این مواد همچنین می توانند سوخت مصرفی هواپیمای جت را نیز تامین کنند. در نظر داشته باشید که اتنول انتخاب جالبی برای صنعت هواپیمابری محسوب نمی شود چرا که اتنول از یک لیتر بنزین کمترانرژی تولید می کند:«منبع انرژی ایده آل امروز از نوع هیدروکربنی درست شده است و آنچه ما را به خود مشغول کرده است این است که ما مجبور نیستیم هیدروکربن را از نفت خام بیرون بکشیم. این ماده می تواند از بایومس نیز مشتق شود و ما دقیقا دنبال همین هستیم.»

در اجلاس اخیر بنیاد ملی علوم، بعضی از گیاهانی که در رساندن انرژی سوختی قرن بیست و یکم حضور شاخصی خواهند داشت به نمایش گذاشته شدند. کوشش دانشمندان این است که از اجزای غیر قابل خوردن گیاهانی که به سرعت رشد می کنند مانند ذرت برای تولید بنزین سبز استفاده شود.

پروفسور جورج هابر، مهندس رشته شیمی دانشگاه ماساچوست نیزبه این مطلب اشاره دارد که تنها تبدیل بایومس گیاهی به بنزین کافی نیست. این کار باید کارآمدی لازم و از لحاظ اقتصادی قابلیت برابری با تولید بنزین معمولی را داشته باشد:«تولید بنزین ، رقابت با تولید نفت که بیش از ۱۰۰ سال سابقه دارد و ایجاد منافع از این راه بسیار پیچیده است و هرچند پروسه شیمیایی تولید بنزین از پروسه طبیعی آن سریع تر است اما باید از لحاط اقتصادی به دقت برنامه ریزی شود.»

سوخت بنزین سبز هم چون بنزین معمولی باعث ایجاد اکسید کاربن می شود که یک گاز مسموم گلخانه ای محسوب می شود اما تاثیر مستقیمی بر روی شرایط جوی زمین نخواهد داشت چرا که از همان ماده طبیعی اولیه تهیه شده است.

تولید بنزین سبز هنوز راه طولانی و پرتلاشی را درپیش دارد از جمله کاشت و پرورش مقادیر بیشتری ازمواد گیاهی اولیه ای چون گندم و ذرت که می تواند در این راه به مصرف برسد.

در آینده تسهیلات عظیمی کار ساخت بنزین سبز، سوخت هواپیما و حتی پلاستیک را به عهده خواهند گرفت در حالیکه تسهیلات و کارخانجات کوچکتر تبدیل به محل رشد مواد اولیه برای تهیه این بنزین سبز خواهد شد.XS
SM
MD
LG