لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

روسیه می گوید گرجستان در انفجار مرگبار بمب در اوستیای جنوبی نقش داشته است


تحقیقگران روسیه می گویند سرویس های مخفی گرجستان در انفجار یک بمب اتومبیلی در اوستیای جنوبی دست داشتند. در این حادثه که روز جمعه در خارج از قرار گاه نیروهای صلحبان روسیه در نزدیکی تشکینوالی ، پایتخت منطقه انشعابی، روی داد هفت تن، از جمله یک افسر ارشد روسیه از پای در آمدند. هشت سرباز دیگر نیز مجروح شدند.

خبرگزاری های روسیه روز شنبه به نقل از سخنگوی کمیته تحقیق گفتند بررسی های مقدماتی کارآگاهان را متفاعد ساخته است که سرویس های ویژه گرجستان در آنچه او آنرا یک عمل تروریستی نامید، دست داشتند. وی اظهار نظر کرد هدف این بود که وضع در اوستیای جنوبی در پی اعلام استقلال از گرجستان بی ثبات شود.

وزارت کشور گرجستان هرگونه مسئولیت در انفجار را تکذیب کرده است. مقامات انفجار را عملی تحریک آمیز برای نگاهداشتن نیروهای روسیه در گرجستان توصیف کردند . بر اساس قرارداد صلح که با میانجیگری اروپا امضا شد، قرار است صلحبانان اتحادیه اروپا روز ۱۰ اکتبر جایگرین سربازان روسیه در گرجستان بشوند.

روسیه می گوید قصد دارد ۳٨۰۰ سرباز در اوستیای جنوبی نگاهدارد و اخیرا این منطقه را ، که گرجستان آنرا بخشی از سرزمین خود می داند، به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخت.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا از روسیه خواسته اند از اوستیای جنوبی و نیز ابخازی کاملا خارج شود.

XS
SM
MD
LG