لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۲

بوش طرح نجات مالی را «گزینشی درست» دانست اما گفت تاثیر فوری بر اقتصاد آمریکا ندارد


بسیاری از آمریکائیان از وضعیت اقتصادی کشور و آینده مالی خود احساس نگرانی می کنند، اما جورج بوش می گوید بحران مالی کاهش خواهد یافت.

رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی هفتگی روز شنبه خود سعی کرد مردم آمریکا را مطمئن سازد و برنامه ٧۰۰ میلیارد دلاری برای نجات نهادهای مالی را یک « گزینش درست» توصیف کرد.

آقای بوش لایحه نجات مالی را روز جمعه امضا کرد، اما روز شنبه هشدار داد تمام اقدامات در نظر گرفته شده در آن تاثیری فوری نخواهد داشت.

مجلس نمايندگان آمريکا لايحه تاريخی و بحث برانگيز ٧٠٠ ميليارد دلاری طرح نجات سيستم مالی بحران زده آمريکا را با ٢٦٣ رای موافق در برابر ١٧١ رای مخالف مورد تصويب قرار داد.

پرزيدنت بوش روز جمعه بلافاصله اين لايحه را امضا کرد و آن را به صورت قانون درآورد. مجلس سنا قبلاً روز چهارشنبه اين لايحه را تصويب کرده بود. پرزيدنت بوش از دمکرات ها به خاطر کمک به تصويب اين لايحه سپاسگزاری کرد، اما در عين حال هشدار داد که لايحه برای ترميم اقتصاد آمريکا به زمان نياز دارد.

لايحه به دولت اختيار می دهد در کوشش های خود برای برقراری اعتماد ميان وام دهنده و سرمايه گذار، سرمايه گذاری های ناموفق را از شرکت های مالی بحران زده خريداری کند و پرداخت وام و اقدام در جهت رشد اقتصادی را از سربگيرد.

هنری پالسون وزير خزانه داری آمريکا می گويد استخدام کارشناسان لازم را برای اجرای اين برنامه مورد توجه قرار خواهد داد.

به دنبال تصويب لايحه بحث برانگيزکمک رسانی به بخش مالی بحران زده آمريکا درکنگره، بازاربورس وسهام آمريکا درپايان معاملات روزجمعه بيش از يک درصد تنزل يافت.

بازارهای بورس و سهام اروپا در پايان معاملات روز جمعه بين دو تا سه درصد ترقی کردند.

در آسيا، شاخص نيکی ژاپن دو درصد و شاخص هَنگ ِسنگ هنگ کنگ نيز نزديک به سه درصد تنزل يافتند.

XS
SM
MD
LG