لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۵

جمهوری اسلامی يکی از بدترين ناقضان آزادی مذهبی شهروندانش تلقی شد


جمهوری اسلامی يکی از بدترين ناقضان آزادی مذهبی شهروندانش تلقی شد
جمهوری اسلامی يکی از بدترين ناقضان آزادی مذهبی شهروندانش تلقی شد

در گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمريکا در مورد آزادی مذهب، ایران بار دیگر در فهرست کشورهایی که موجب نگرانی ویژه هستند، قرار گرفته است. معنای این گزینش این است که ایران - همراه با کشورهایی مانند برمه، کره شمالی، سودان، چین و عربستان سعودی - یکی از بدترین ناقضان آزادی مذهبی شهروندانش تلقی می شود.

جان هنفورد، سفیر سیار آمريکا برای آزادی بین المللی مذهب، در اظهار نظری در باره تجاوز دولت ایران به این حق اساسی هر انسانی گفت :
**** رژیم ایران به تعقیب و آزار گروه های مذهبی غیر شیعه - مهمتر از همه بهائیان - ادامه داد، اما مسلمانان صوفی، برخی از گروه های مذهبی و اعضای جامعه یهودیان نیز رنج کشیده اند.

در ماه مه، دو ایرانی مسیحی، محمود متین و آرش بصیرت، در شیراز دستگیر و به ارتداد متهم شدند، جرمی که مجازات آن مرگ است. گزارش های اخیر حاکی است که آنها گناهکار تشخیص داده نشدند و آزاد شده اند. در همین ماه ، و باز در شیراز، مجتبی حسینی و سه عضو خانواده او که به مسیحیت گرویده اند، دستگیر شدند. در ماه آوریل ماموران در شهر آمل یک مرد و یک زن باردار، که گفته می شد مسیحی شده اند، دستگیر کردند.

گزارش می رسد که محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران خواهان پایان دادن به توسعه مسیحیت در ایران شده است.
گزارش وزارت امور خارجه آمريکا یادآور می شود که طی سال گذشته جامعه بهاییان ایران، بزرگترین گروه مذهبی غیر مسلمان، افزایش آزار و اذیت را تجربه کرده است. بهاییان اجازه نداشتند مذهبشان را بیاموزند یا به آن عمل کنند، و تعالیم مذهبی آنها در برنامه های رادیوئی و تلویزیونی، که زیر کنترل دولت قرار دارند، محکوم می شدند. افزون بر هفتاد بهائی دستگیر شدند و بیش از ۲۴ نفر هنوز زندانی هستند. دانشگاه های خصوصی و دولتی به خودداری از پذیرفتن دانشجوان بهایی یا اخراج آنها ادامه دادند. افزون بر این، دولت ایران بارها بهاییان را زیر فشار گذاشته است که اگر می خواهند از بدرفتاری آسوده شوند، باورهای مذهبی خود را انکار کنند.

مسلمانان صوفی ایران نیز از افزایش سرکوب رنج برده اند، که آزار و ارعاب رهبران برجسته صوفی بوسیله سرویس های اطلاعاتی و امنیتی از آن جمله است. و در حالی که محدودیت انجام شعائر مذهبی برای یهودیان اندک بود، بر اساس گزارش وزارت امور خارجه آمريکا، تند گوئی های ضد یهودی، با تایید رسمی، همچنان به ایجاد یک فضای خصمانه برای یهودیان ادامه داد.

وزارت امور خارجه آمريکا از تمام دولت ها می خواهد ایران را برای پایان دادن به نقض حق آزادی مذهب زیر فشار بگذارند. آنگونه که گزارش تصریح می کند، حق باور داشتن یا نداشتن، بدون ترس از مداخله دولت یا محدودیت، مقوله ای اساسی برای برای شان انسانی است.

XS
SM
MD
LG