لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

گزارش تحليلی: سنا لايحه۷۰۰  ميليارد دلاری را تصويب کرد


در حالی که بازار های مالی ایالات متحده برغم هفته های گذشته روز نسبتا آرامی را سپری می کرد، سنای این کشور لایحه "نجات مالی" را تصویب کرد.

وال استریت روز ۴ شنبه را با زیان اندکی به پایان رساند ولی بازار اعتبار و وام همچنان پر تنش بود. بازارهای مالی جهان نیز نسبت به تصویب این لایحه عکس العمل های متفاوتی داشتند.

سنای ایالات متحده شامگاه چهارشنبه، لایحه ۷۰۰ میلیارد دلاری "نجات موسسات مالی" را که به منظور مقابله با بحران مالی کنونی تنظیم شده است با اصلاحاتی مورد تصویب قرار داد.

روز ۴شنبه و قبل از تصویب این لایحه در سنا قیمت شاخص داو جونز ابتد۲۰۰ واحد سقوط کرد ولی با پایان روز سرانجام در حدود ۲۰ واحد ثابت ماند.

بسیاری از سرمایه گزاران که در انتظار تصویب لایحه اصلاحیه آن در سنا بودند تمایلی به شرکت در خرید و فروش سهام از خود نشان ندادند.

در همین حال بخش تولیدات کارخانه ای نیز در بحران به سر می برد و تقاضا برای ساخت این محصولات کاهش یافته است.

وال استریت انتظار دارد قیمت شاخص تولیدات کارخانه ای اندکی بهبود یافته و به ۴۹/۵ واحد برسد.

در همین حال انتشار این خبرکه وارن بافت سرمایه گزار آمریکایی میلیاردها دلار در بخشهایی از این صنعت سرمایه گزاری می کند بازارها را امیدوار کرده است.

بدنبال تصویب لایحه "نجات موسسات مالی" در سنا، بازارهای مالی بریتانیا نیز بهبود یافتند و کارکنان بخش مالی لندن ابراز امیدواری کردند که تصویب این لایحه موجب گشایشی در بازارهای جهانی شود.

از سوی دیگر انگلا مرکل صدراعظم آلمان امروز با دیمتری مدودف رییس جمهوری روسیه به گفتگو نشست که انتظار می رود بحران مالی جهانی بخش عمده ای از گفتگوی این دو رهبرباشد.

دیمتری مدودف در جمع خبرنگاران در سن پیترزبرگ گفت برای حل بحران مالی می باید تدبیرهای جمعی اتخاذ شود.

انگلا مرکل اظهار داشت این بحران مالی درس بزرگی است زیرا که نمی توان چنین مشکلی را مکررا تجربه کرد.

برغم تصویب این لایحه در سنا نگرانی کلی از کسادی و رکود مالی موجب عکس العمل های متفاوتی در سایر بازار های جهانی شد.

XS
SM
MD
LG