لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۵

گزارش علمی: پزشکان آمریکایی آپاندیس را از راه دهان بیمار بیرون کشیدندکارول پیرسون، خبرنگار صدای آمریکا

آیا می توانید تصور کنید که یک جراحی بدون هیچ گونه جراحت و شکاف بر روی پوست بدن انجام شود و بیمار پس از یک یا دو روز بی هیچ خطری، مانند خطر عفونت، بهبود یابد؟

این کاری است که امروزه برخی از جراحان انجام می دهند و از این طریق موجب رضایت خاطر خود و بیماران می شوند.

جف شولتز، نخستین بیمار آپاندیسی در ایالات متحده آمریکاست که تنها سه روز پس از انجام یک عمل آپاندیس توانسته است به ورزش شکم بپردازد و حتی پیتزا بخورد. عمل جراحی آقای شولتز بدون بر جای ماندن هر گونه جای زخم روی پوست بدن و با کمترین درد انجام شد.

دکتر سانتیاگو هورگان از دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو، رهبر تیم پزشکانی بود که این عمل جراحی را انجام دادند: «ما آپاندیس را یکسره از طریق دهان بیرون کشیدیم. ما فقط یک برش کوچک در منطقه ناف بیمار انجام دادیم که بتوانیم مسیر عبور آپاندیس را از میان شکم تا معده دنبال کنیم.»

جراحان در مرکز پزشکی کالیفرنیا نیز یک عمل جراحی معده را با همین شیوه به انجام رسانده اند. با این عمل پزشکان معده بیمار را کوچک می کنند. عملی که به افراد چاق کمک می کند وزن خود را کم تر کنند. این عمل روی خانم آنجلا دین انجام شد که پیش از این نیز به همین منظور تحت جراحی قرار گرفته بود، اما نه با این شیوه تازه:« اگر به منظور انجام عمل جراحی به بیمارستان نمی رفتم حتی نمی فهمیدم چرا به آنجا رفته ام. کمی گلودرد تنها دردی بود که احساس کردم.»

دکتر جولی النر، از دانشگاه کالیفرنیا در سن دیگو، طرز کار عمل جراحی کوچک کردن معده را این گونه تشریح می کند:« ما جدار داخلی معده بیمار را آنقدر تا می زنیم و جمع می کنیم تا به اندازه یک توپ کوچک گلف دربیاید.»

دکتر ماتیو متز نیز همین جراحی را در بیمارستانی درشهر دنور در کلورادو انجام می دهد. او در توصیف چگونی این عمل، که بنا بر گفته او امکان خونریزی در آن از هر نوع جراحی دیگری کم تر است و بیمار پس از انجام آن بلافاصله به خانه فرستاده می شود، می گوید:«ما در واقع از یک ماشین خیاطی کوچک استفاده می کنیم که به یک نوسان نمای کوچک چسبانده شده است. این وسیله از دهان وارد معده می شود و ما از این طریق می توانیم علاوه بر دوختن جدار معده آن را دوباره به روده کوچک وصل کنیم، بی آنکه هیچ گونه برشی در قسمت بیرونی شکم به وجود بیاوریم.» پزشکان همچنین توانسته اند کیسه صفرای یک زن دیگر را از راه رحم او خارج کنند.

بنا برگفته دکتر هورگان، رهبر تیم پزشکان جراحی های بدون زخم: «ما مطمئن نیستیم که این راه انجام عمل های جراحی در آینده باشد، اما می دانیم که این نوع عمل های جراحی مسیر حرکت جراحی به شکلی که امروز انجام می دهیم را برای همیشه تغییر خواهد داد.»
XS
SM
MD
LG