لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۷

اتحادیه اروپا استقرار ناظران غیر نظامی در گرجستان را آغاز کرده است


اتحادیه اروپا استقرار ناظران غیر نظامی در گرجستان را آغاز کرده است، روسیه قبلا تهدید کرده بود از ورود آنها به مناطق حایل در نزدیکی دو منطقه انشعابی گرجستان جلوگیری خواهد کرد.

بیش از ۲۰۰ ناظر صلح اتحادیه، ماموریت خود را روز چهارشنبه آغاز کردند و از چندین نقطه وارد منطقه حایل که روسیه در اطراف اوستیای جنوبی اعلام کرده است شدند.

این اقدام بر اساس قرارداد آتش بس که با میانجیگری فرانسه بین روسیه و گرجستان بسته شد، صورت می گیرد. روسیه موافقت کرده است تا ۱۰ اکتبر تمام نیروهایش را از اوستیای جنوبی و ابخازی خارج کند.

مسکو در اوائل سپتامبر، چند هفته پس از آن که برای بیرون راندن نیروهای گرجستان از اوستیای جنوبی به آنجا جمله کرد، هر دو سرزمین انشعابی را بعنوان کشورهای مستقل برسمیت شناخت.

این اقدام ایالات متحده و اتحادیه اروپا را خشمگین ساخت.

روز سه شنبه، روسیه گفت از ورود ناظران به منطقه حایل در اطراف ابخازی و اوستیای جنوبی ممانعت خواهد کرد.

اما در گزارش های روز چهارشنبه از منطقه گفته می شد ناظران پس از آن که دقایقی در یک پست بازرسی روسیه متوقف شدند، اجازه یافتند وارد نواحی اطراف اوستیای جنوبی بشوند.

مقامات اتحادیه اروپا می گویند ناظران صلح باید به تمام گرجستان دسترسی داشته باشند.

در رویدادی دیگر، سازمان عفو بین الملل می گوید گلوله های منفجر نشده، چپاول و خشونت ناشی از انگیزه های نژادی گرجی ها را از بازگشت به
خانه هایشان در اوستیای جنوبی باز می دارد.

عفو بین الملل از مقامات روسیه، گرجستان و اوستیای جنوبی ایمنی آوارگانی را که می خواهند باز گردند تضمین کنند.

همچنین از تمام طرفها خواسته است اطلاعات مربوط به مهماتی را که در جنگ به کار رفتند فاش کنند تا امکان از بین بردن بمبهای منفجر نشده فراهم شود.

XS
SM
MD
LG