لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۳

رابرت گيتس: خشونت مداوم و فزاينده در افغانستان يک نگرانی عمده سياست آمريکا است


رابرت گیتس وزیر دفاع آمريکا در توضیحاتی در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنا گفت: خشونت مداوم و فزاینده ناشی از یک شورش سازمان یافته در افغانستان، یک نگرانی عمده سیاست آمريکا است.

گیتس گفت ایالات متحده باید افغانستان و پاکستان را تشویق کند برای محروم ساختن تندروهای مسلح از دسترسی به پناهگاه های امن با یکدیگر همکاری کنند. بخشی از این کوشش تاسیس مراکز بیشتر برای همکاری های مرزی است که سربازان نیروی بین المللی کمک امنیتی - آیساف - و سربازان افغان و پاکستانی مشترکا در آنها مستقر شوند. پیگیری تصمیمات جرگه مشترک صلح که در سال ۲۰۰۷ تشکیل شد و برگزاری جلسات منظم کمیسیون سه جانبه، از جمله گام های دیگر است.

گیتس گفت: ما باید به کار با دولت پاکستان ادامه دهیم تا دامنه اقتدارش را در مناطق قبیله ای گسترش دهد و کمک های اقتصادی، بهداشتی و آموزشی را که شهروندان پاکستان به آنها نیاز دارند فراهم آورد.

روز ۲۲ سپتامبر، شورای امنیت سازمان ملل متحد باتفاق آرا مدت ماموریت آیساف را برای یک سال دیگر تمدید کرد و تقویت آنرا برای مقابله با خشونت رو به گسترش شورشیان طالبان، تروریست های القاعده و قاچاق مواد مخدر خواستار شد. آیساف که اینک ۴۷ هزار و پانصد سرباز در اختیار دارد، در اواخر سال ۲۰۰۱ و پس از آنکه ائتلاف بفرماندهی آمريکا رژیم طالبان را سرنگون کرد تاسیس شد، با این هدف که به دولت موقت وقت در تامین امنیت کمک کند. زلمی خلیل زاد سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد گفت: ما از این که شورای امنیت باتفاق آرا تمدید ماموریت آیساف را تصویب کرد بسیار خوشنود هستیم.

رابرت گیتس در سفر اخیرش به افغانستان با حامد کرزی رییس جمهوری ملاقات کرد و تاسف خود و مردم آمريکا را از کشته یا مجروح شدن تصادفی غیر نظامیان در حملات هوائی ائتلاف و ناتو ابراز داشت. او گفت در حالی که هیچ ارتشی هیچگاه بیش از این برای جلوگیری از وارد آمدن تلفات به غیر نظامیان کوشش نکرده است، روشن است که ما مجبور هستیم سخت تر کار کنیم.

ایالات متحده ۳۱ هزار سرباز در افغانستان دارد. این رقم در دو سال پیش ۲۱ هزار نفر بود، و قرار است سربازان بیشتری به آنجا اعزام شوند.

رابرت گیتس به مردم افغانستان گفت آنها در برابر تند روهای خشن تنها نیستند، و افزود: تردید نداشته باشید که ایالات متحده و شریکان فراوان ما در اطراف و اکناف جهان مصمم هستند به کشورتان در کسب صلح و آزادی، که حق شما است، کمک کنند.

XS
SM
MD
LG