لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۳

تلاش برای زنده کردن طرح نجات مالی ادامه دارد


شکست طرح نجات مالی به بزرگترین سقوط مالی در وال استریت منجر شد و بازار سهام تنها طی بیست و چهار ساعت شاهد حدود هزار و دویست میلیارد دلار سقوط در ارزش سهام بود.

رهبران دموکرات و جمهوریخواه یکدیگر را در این باره مقصر معرفی می کردند.

دیشب پس از رای گیری قانونگذاران مجلس نمایندگان کنگره را برای تعطیلات سال نو یهودی ترک کردند و تا پنج شنبه ظهر، زمان بازگشت، عملا اتفاق جدیدی در مجلس نمایندگان رخ نخواهد داد اما، احتمال دارد طرح نجات مالی که ، در سنا از حمایت گروه کثیری از جمهوریخواهان برخوردار است از فردا در دست بررسی قرار بگیرد تا، روز پنج شنبه گروهی از قانونگذاران میانه رو در مجلس نمایندگان تحت فشار سنا به حامیان طرح نجات مالی بپیوندند.

در عین حال این احتمال وجود دارد که ، طرح نجات مالی هنری پالسن، وزیر دارایی، کنار گذاشته شده و طرح جدیدی که مورد حمایت بیشتر جمهوریخواهان قرار دارد جایگزین آن شود.

تمام تلاش رهبران کنگره پس از شکست طرح نجات مالی این است که کار تهیه ی طرح جدیدی از ابتدا آغاز نشود. شاهد حساسیت بحران مالی سقوط هفتصد و هفتاد و هفت واحد از سهام داوجونز در وال استریت طی دیروز است. گرچه بازار سهام امروز کار خود را از سرگرفت اما، پنج هفته مانده به انتخابات چهارم نوامبر راه حل فوری برای جلب آرای بیشتری از جمهوریخواهان و دموکرات ها دیده نمی شود.

ننسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، پس از شکست طرح هفتصد میلیارد دلاری نجات مالی گفت لایحه شکست خورده است اما، بحران به قوت خود باقی است.

بیش از دو سوم جمهوریخواهان و چهل درصد دموکرات ها به لایحه ی نجات مالی رای منفی دادند. در مجموع شصت و پنج جمهوریخواه و صد و چهل دموکرات رای مثبت دادند و صد و سی و سه جمهوریخواه و نود و پنج دموکرات رای منفی. لایحه برای تصویب به دوازده رای نیاز داشت.

جان بینر، رهبر اقلیت جمهوریخواه در مجلس و دیگر اعضای رهبری جمهوریخواهان پلوسی را متهم کردند که سخنرانی تند حزبی اش پیش از رای گیری دیروز و حمله به سیاست های اقتصادی دولت بوش و ایدئولوژی جناح راست مبنی بر نبود نظارت و مقررات بر بازار آزاد خشم گروهی از جمهوریخواهان و رای منفی آنان را به همراه داشته است.

پلوسی معتقد است دموکرات ها بیش از آنچه که تعهد کرده بودند امتیاز دادند.

واشنگتن پست می نویسد رهبران جمهوریخواه پیش از رای گیری به رهبری حزب دموکرات اطلاع داده بودند از آرای کافی برخوردار نیستند و پیشنهاد کرده بودند رای گیری به تعویق بیافتد.

دموکرات ها پیشتر عهد کرده بودند اگر اکثریت جمهوریخواهان از لایحه حمایت نکنند به آن رای مثبت نخواهند داد.

در میان موافقان لایحه تنها دو جمهوریخواه دیده می شوند که انتخابات دشواری را در نوامبر پیش رو دارند و بیشتر جمهوریخواهانی که بر سر کرسی شان رقابت نزدیکی دارند ترجیح دادند بیشتر به موکلشان در ایالت ها گوش کنند تا رهبری حزب.

جب هنسرلینگ، قانونگذار جمهوریخواه از تگزاس، هشدار داد که تصویب این طرح ما را در سراشیبی لغزان بسوی سوسیالیزم قرار می دهد.

گروهی از دموکرات ها نیز معتقدند طرح عجولانه تنظیم شده و ضمانت های کافی برای دفاع از حقوق مالیات دهندگان در نظر گرفته نشده است. چهارصد اقتصاددان و سه برنده ی نوبل اقتصاد گفته اند این بسته ی مالی با تعجیل تنظیم شده است و گروهی از قانونگذاران می گویند باید یک یا دو هفته بیشتر فرصت داد تا طرح بهتری برای حمایت از مالیات دهندگان تنظیم شود.

پیتز دفازیو، قانونگذار دموکرات از اورگان، طرح نجات مالی دولت بوش را با طرح افزایش نیرو در عراق مقایسه کرد که به گفته ی او از ابتدا روشن است قابل دوام نیست و مشکل اساسی را حل نمی کند.

هدف از طرح نجات مالی خرید وام های از ارزش افتاده مرتبط با بحران مسکن است تا نهادهای مالی تمایل بیشتری به اعطای وام داشته باشند.

توافق فعلی شامل: وضع محدودیت بر پاداش مالی به مدیران عامل نهادهای مالی است که از طرح نجات مالی برخوردار می شوند؛ تشکیل یک کمیسیون دو حزبی با هدف نظارت بر چگونگی صرف بودجه ی هفتصد میلیارد دلاری تخصیصی را در نظر گرفته است؛ و با تلاش دموکرات ها شرایطی ایجاد شده است تا مالیات دهندگان پس از خروج از بحران فعلی از افزایش ارزش وام های خریداری شده سود ببرند.

بر مبنای این طرح پیشنهادی دولت بفوریت یک کمک دویست و پنجاه میلیارد دلاری دریافت می کند و چنانچه رئیس جمهور تائید کند صد میلیارد دلار دیگر در راه خواهد بود اما، سیصد و پنجاه میلیادر دلار آخر نیازمند تائید جداگانه ی کنگره است.

رهبران کنگره معتقدند این طرح برای حفاظت مردم عادی از آسیب های ناشی از بحران وال استریت حیاتی است.

چهارم نوامبر تمام چهار صد و سی و پنج کرسی مجلس نمایندگان و سی و چهار کرسی سنا در رقابت های انتخاباتی قرار خواهد داشت.

در حالی که انتظار می رود اکثریت جمهوریخواهان سنا به طرح نجات مالی رای مثبت بدهند در مجلس نمایندگان وضعیت متفاوت است.

بنظر می رسد تلاش های سناتور مک کین و پرزیدنت بوش نیز برای مجاب کردن آنان نتیجه نداده است.

در عین حال انتظار می رود گروهی از قانونگذاران ایالت های کالیفرنیا، فلوریدا، و اوهایو که با بحران شدید سقوط بهای مسکن دست و پنجه نرم می کنند تحت فشارهای سیاسی به لایحه رای مثبت بدهند.

امروز سناتور اوباما و سناتور مک کین برای رسیدن به توافق میان دو حزب اصلاحیه ای را بر طرح نجات مالی پیشنهاد کرده اند و آن را طی تماس های تلفنی با پرزیدنت بوش و رهبران کنگره در میان گذاشتند.

بتدا سناتور اوباما صبح امروز با طرح این پیشنهاد توصیه کرده بود بیمه ی فدرال سپرده های بانکی از یکصد هزار دلار به دویست و پنجاه هزار دلار افزایش یابد تا نه تنها حقوق بگیران بلکه صاحبان شرکت های کوچک هم نسبت به حفظ سرمایه هایشان اطمینان خاطر داشته باشند.

پس از رکود بزرگ اقتصادی قانونی تصویب شد تا سپرده های مردم تا سقف یکصد هزار دلار از سقوط بانک ها مصون بماند.

سناتور مک کین و سناتور اوباما هر دو ابراز اطمینان کرده اند که سرانجام طرح مورد تصویب قرار گیرد. اما، دو کاندیدا از انتقاد یکدیگر هم کم نگذاشتند.

سناتور اوباما با انتقاد از سیاست های اقتصادی دو دوره ی ریاست جمهوری دولت بوش گفت این هفتصد میلیارد می تواند در خدمات درمانی، انرژی های تجدیدپذیر، و بهبود سیستم آموزشی برای فرزندانمان مورد استفاده قرار بگیرد و تاکید کرد برای این در پی کسب ریاست جمهوری است تا از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری شود.

سناتور مک کین معتقد است سیاست های اقتصادی اوباما به بحران اقتصادی کشور دامن می زند و از قانونگذاران در کنگره خواسته است رویکرد حزبی را کنار بگذارند و اوباما و رهبران دموکرات کنگره را متهم کرد بی دلیل طرح نجات مالی را حزبی کردند.

مک کین تاکید کرد اینک زمان پیدا کردن مقصر نیست بلکه زمان حل مشکل است.

XS
SM
MD
LG