لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۹

فرانسه تکنولوژی اتمی غیر نظامی در اختیار هند می گذارد


رهبران هند و فرانسه قرارداد بسیار مهمی امضا کرده اند که به شرکت های فرانسوی اجازه می دهد تکنولوژی اتمی غیر نظامی به هند بفروشند.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه این توافق را، که در پی مذاکراتی بین او و مان موهان سینگ نخست وزیر هند امضا شد، امروز سه شنبه اعلام کرد و گفت قرار داد اساسی برای همکاری های دو جانبه گسترده در زمینه های انرژی و تحقیق فراهم خواهد آورد.

شرکت فرانسوی آره وا گفته است امیدوار است در مورد تحویل دو راکتور اتمی به هند مذاکره کند.

گروه ۶۵ کشوری تولید کنندگان و فروشندگان مواد و تجهیزات اتمی، که بر تجارت مواد اتمی در سراسر جهان نظارت می کند، در اوائل سپتامبر به ممنوعیت ۳۴ ساله فروش آنها به هند پایان داد.

هند همچنین به توافق برای یک معامله اتمی غیر نظامی جداگانه با ایالات متحده نزدیک است. این توافق باید به تصویب سنای آمریکا برسد.

هری رید، رهبر اکثریت سنای آمریکا روز سه شنبه گفت سناتورها ممکن است روز چهارشنبه به قرار رای بدهند.

مجلس نمایندگان آمریکا قبلا آنرا تصویب کرده است.

کاندو لیزا رایس وزیر امور خارجه امریکا به خبرنگاران گفت امیدوار است قرار داد به اجرا در آید زیرا مناسبات عمیق بین دو بزرگترین دمکراسی جهان را قوام خواهد بخشید.

منتقدین بین المللی می گویند این توافق با دادن اجازه فروش تکنولوژی اتمی به کشوهایی که با معیارهای ایمنی کامل موافقت نکرده اند، کوشش هایی را که برای جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی جریان دارد تضعیف می کند.

XS
SM
MD
LG