لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

گزارش هنری: بزرگان هالیوود می گویند مرگ پل نیومن ضایعه ای جبران ناپذیر است


در مدت کوتاهی که از درگذشت پل نیومن، ابرستاره قدیمی و نیکوکار سینمای هالیوود، به علت بیماری سرطان می گذرد هر روز یکی از دوستان نزدیک و همکاران قدیمی او درمورد شخصیت تاثیر گذار این بازیگرفقید سخن می گوید.

یکی از بهترین دوستان پل نیومن و شریک شرکت غذایی موفق او که سالها در همسایگی این بازیگردر کانکتیکات زندگی می کرد، نویسنده سرشناس آمریکایی «ای ای هاچنر» است که از دهه ۵۰ میلادی یکی از نزدیکترین افراد به پل نیومن محسوب می شد. او در سخنانی که خطاب به خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز درباره دوست از دست رفته خود اظهار داشت چنین گفت: «پل نیومن یک انسان صادق، ساده ، متواضع و بی رودربایستی به شمار می رفت که همواره از زرق و برق های متداول گریزان بود. او درعین حال کمی شیطان، رمانتیک و بسیار بسیار خوش قیافه بود. این مجموعه کیفی برجسته همان نیروی محرکه ای بود که پل نیومن را به حرکت درمی آورد. او درسال ۲۰۰۸همان مردی بود که در سال ۱۹۵۶ ، و ستاره شدن و طی کردن بالاترین مدارج شهرت و محبوبیت کوچکترین تغییری در او به وجود نیاورد. این موضوع استواری شخصیت این مرد را نشان میدهد.»

هاچنردر ادامه این گفتگو در مورد آخرین باری که به ملاقات پل نیومن رفت می گوید که دو سه روز پیش از درگذشت او بود:«درواقع این آخرین بار، ما درباره هیچ چیز جز چیزهای بامزه و خنده داری که اتفاق افتاده بود حرف نزدیم. وقتی او را ترک می کردم گفتم: درتماس خواهم بود و او پاسخ داد: آره، اما عجب سفر شگفت انگیزی بود.»

در هالیوود، مردم معمولی، ستاره پل نیومن را در مقابل «تئاتر چینی» در بلوار هالیوود گلباران کرده اند و ابرستارگان معروف برای اظهار نظر در مورد شخصیت هنری و رفتار نیکوکارانه او نوبت گرفته اند.

لئوناردو دی کاپریو،روز گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفت: « پل نیومن یک فرد نمونه و سرمشق بود. آن درجه شخصیتی که هر هنرمند حرفه ای در صنعت سینما آرزو دارد بتواند یکروز به آن برسد. او مثل یک مرد معمولی زندگی کرد اما کارهای بزرگی انجام داد. نه تنها جنبه های هنری و بازیگری او، بلکه اعمال بشردوستانه اش میراثی است که برای همیشه زنده خواهد ماند.»

سالی فیلد یکی از همبازی های قدیمی پل نیومن درباره او گفت: «هر از چندی خداوند یک انسان کامل به وجود می آورد و پل نیومن یکی از این انسان ها بود. او یکی از آخرین غول های سینما بود و همچون جیمز استوارت ،یک ستاره واقعی سینما.»

سام ماندز، فیلمسازی که در سال ۲۰۰۲ پل نیومن را در آخرین فیلم سینمایی این بازیگر به نام «جاده ای بسوی عذاب ابدی» کارگردانی کرد می گوید:« ما با پل نیومن قراردادی امضا کردیم که طبق آن چنانچه فیلمبرداری یک روز بیشتر از دو هفته بطول بیانجامد او روزی ۲۵۰ هزار دلار دریافت خواهد کرد. جالب اینجاست که پل نیومن نهایتا روسای استودیو را وادار کرد که این مبلغ را به او بپردازند و بلادرنگ آن را به یک سازمان خیریه هدیه کرد. پل نیومن یک چنین مردی بود. مردی که کوچکترین علاقه ای به مال دنیا یا جمع آوری ثروت شخصی نداشت و زندگی فروتنانه و درویش مآبانه ای را می گذراند.»

XS
SM
MD
LG