لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۳

بوش می گوید کوشش برای تصویب طرح نجات مالی ادامه می یابد


جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا، می گوید کوشش برای تصویب برنامه دولت به منظور نجاتِ بخش مالی کشور تمام نشده است. او هشدار داد که اگر این برنامه تصویب نشود، زیان اقتصادی، «درد ناک و طولانی» خواهد بود.

مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه طرح ٧۰۰ میلیارد دلاری نجات مالی را رد کرد و موجب شد قیمت های سهام در آمریکا سقوط کند.

پرزیدنت بوش که روز سه شنبه، پیش از باز شدن بازارها سخن می گفت اظهار داشت کشور در یک وضعیت اضطراری قرار دارد و برای هر روزی که کاری صورت ندهیم، وضع بدتر خواهد شد.

بوش گفت مقامات ارشد برای تدوین لایحه جدید که بتواند به تصویب برسد با کنگره کار می کنند. رد طرح ٧۰۰ میلیارد دلاری در روز دوشنبه در مجلس نمایندگان به پایین آمدن بی سابقه ٧٧۰ واحد در شاخص داو جونز منجر شد.

اکثر بازارهای آسیایی امروز در واکنش به رای مجلس به شدت سقوط کردند. شاخص نی کِی ژاپن چهار درصد پایین آمد و به پایین ترین حد در سه سال اخیر رسید، در حالی که از قیمت های سهام در تایپه، سئول ، سنگاپور و سیدنی نیز کاسته شد.

اما همه بازارها آسیب نمی بینند، شاخص اصلی هانگ ِسنگ در هنگ کنگ با نزدیک به یک درصد کاهش بسته شد . این رقم در مومبای دو درصد بود. شاخص های اصلی اروپا در لندن، پاریس و فرانکفورت، پس از کاهشی حدود دو درصد هنگام بازشدن بازارها، وضع بهتری پیدا کردند.

کمیسیون اروپا از ایالات متحده خواسته است مسئولیت حل بحران مالی آمریکا را بر عهده بگیرد.

رهبران دمکرات و جمهوریخواه کنگره یکدیگر را مسئول شکست لایحه می دانند، اما می گویند سعی خواهند کرد طرح جدیدی تهیه کنند.

پیشنهادی که شکست خورد به وزارت خزانه داری اجازه می داد بالغ بر ٧۰۰ میلیارد دلار برای خرید سرمایه گذاری های بد از شرکت های مالی خرج کند. این سرمایه گذاری ها موجب شد بانک ها از وام دادن به یکدیگر، بازرگانان و مصرف کنندگان خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG