لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۱

گزارش تحليلی: انتخابات بلاروس


در پی شمارش کامل آرای انتخابات پارلمانی در جمهوری روسيهء سفيد – بلاروس – مقامات انتخاباتی اعلام کردند هيچيک از هفتاد کانديدای مخالفان دولت آن کشور نتوانسته است حتی يک کرسی در پارلمان آن کشور احراز کند.

رئيس کميسيون مرکزی انتخابات بلاروس روز دوشنبه گفت نتايج کامل نشان می دهد که متحدان الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری، تمامی يکصد و ده کرسی پارلمان را تصاحب کرده اند.

سازمان امنيت و همکاری اروپا، که صدها بازرس انتخاباتی را برای نظارت بر رأی گيری و شمارش آرا به بلاروس اعزام کرده بود، در ارزيابی نهايی خود اعلام کرد در انتخابات آن کشور استانداردهای دموکراتيک رعايت نشده است.

گروه های اوپوزيسيون بلاروس در اعتراض به مخدوش بودن انتخابات پارلمانی در آن کشور، در خيابان های پايتخت تظاهراتی به راه انداختند: ميدان مرکزی مينسک پايتخت بلاروس يکشنبه شب صحنهء گردهمايی و تظاهرات صدها نفر از هواداران حزب سوسيال دموکراتدر اعتراض به مخدوش بودن انتخابات پارلمانی آن کشور بود. الکساندر کازولين، رهبر اوپوزيسيون متمايل به غرب بلاروس، که در تظاهرات شرکت داشت، به خبرنگاران گفت پس از اعلام گزارش و موضع هيأت ناظران سازمان امنيت و همکاری اروپا، و تصميم آمريکا در مورد نحوهء برگزاری اين انتخابات، موضع خود را اعلام خواهيم کرد. وی از غرب و به ويژه آمريکا خواست تا نتايج انتخابات را به رسميت نشناسند.

سازمان امنيت و همکاری اروپا او اس سی ای، که نظارت بر انتخابات پارلمانی بلاروس را برعهده داشت، مقارن ظهر امروز به وقت محلی گزارش خود را در مورد نحوهء انتخابات اعلام کرد. در اين گزارش آمده است به رغم پيشرفت های اندکی که در روند برگزاری انتخابات بلاروس مشاهده شد؛ انتخابات بدون رعايت معيارهای دموکراتيک برگزار شده است؛ و دستکم در ٤٨% از حوزه های بازرسی شده، شمارش آرا "بد يا بسياربد" انجام گرفته است. همچنين، اجازهء دسترسی به ٣٥% از جدول های حاوی نتايج انتخابات، به بازرسان داده نشده است.

الکساندر ميلينکويچ، کانديدای پيشين رياست جمهوری بلاروس، که در تظاهرات حضور داشت، گفت جوانان دست به اعتراض زده اند چون نمی خواهند دروغ و ترس بر آنها حکومت کند؛ آنها می خواهند در کشوری دموکراتيک، و بر اساس قوانين و ارزش های اروپايی زندگی کنند. انتخابات عادلانه و دموکراتيک نبود؛ و من خوشحالم که جوانان ما نسبت به اين مسأله بی تفاوت نيستند.

السکاندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری بلاروس روز يکشنبه هنگام دادن رأی، ابراز اطمينان کرده بود که بازرسان اروپايی اشکالی در انتخابات نخواهند يافت. وی همچنين اوپوزيسيون آن کشور را گروهی توصيف کرد که ١٠٠% از خارج حمايت و تغذيه می شود.

اتحاديهء اروپا، تجديد نظر در تحريم های تجاری و مسافرتی عليه بلاروس را منوط به شرايطی کرده است که يکی از آنها برگزاری انتخابات بر اساس استانداردهای بين المللی در آن کشور است.

XS
SM
MD
LG