لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۱

گزارش اجتماعی: هم جنس گرایان تایوان رژه سالانه برگزار کردند


تیبالت ورث، خبرنگار صدای آمریکا، تایپه

هفته گذشته، هزاران تن از اعضای جامعه زنان و مردان هم جنس گرا، دو جنسی و چند جنسی در مرکز شهر تایپه رژه سالانه برگزار کردند.

در حالیکه هر نوع گردهمایی و رژه هم جنس گرایان در چین درهمسایگی تایوان ممنوع شده است، تایوان نسبت به هم جنس گرایان با مدارای بیشتری برخورد می کند.

در عین حال، حتی برگزار کنندگان رژه هم جنس گرایان در تایپه، پایتخت تایوان، نیز برای تثبیت جایگاهشان در این کشور راه طولانی در پیش دارند.
از سوی دیگر، علیرغم هوای گرفته و ابری تایپه، هزاران شرکت کننده حامل پرچم و پلاکارد در حالی که تی شرت های رنگین کمانی و لباس های پرزرق و برق به تن کرده بودند در این رژه شرکت کردند.

امسال حدود ۱۸هزار شرکت کننده در رژه سالانه غرور همجنس گرایان حضور داشتند. اولین رژه در سال ۲۰۰۳ با حضور ۵۰۰ نفر برگزار شد.
گردهمایی امسال بزرگترین رژه هم جنس گرایان در جهان چینی زبانان دنیا مجسوب می شود.

اما در عین حال، رهبران مدافع حقوق هم جنس گرایان می گویند برای بازبینی قوانین قدیمی که حقوق مردان و زنان هم جنس گرا را به رسمیت نمی شناسد و یا حتی اقدامی برای تهیه پیش نویس یک قانون مدنی جدید برای این اقلیت های جنسی، پیشرفت چندانی صورت نگرفته است.

مااینگ ژیو، شهردار وقت تایپه، درسخنرانی دو سال پیش خود در این رژه هم جنس گرایی را یک پدیده طبیعی نامید.

اما نه تنها او که امروز بر مسند ریاست جمهوری تایوان تکیه زده، بلکه قانونگزاران این کشور نیز از حقوق آنها حمایت چندانی نکرده اند.
دیوید لی، یک از دست اندرکاران برگزاری رژه، می گوید سیاستمداران همواره سیاستهای های مشابهی را تکرارمی کنند.
لی معتقد است اگرچه سیاستمداران تایوان پیش از برگزاری انتخابات از هم جنس گرایان حمایت می کنند و پس از انتخابات رسیدگی به حقوق آنها را به دست فراموشی می سپارند، اما درمجموع وضعیت جامعه هم جنس گرایان تایوان به تدریج پیشرفت می کند.

در دوران ریاست جمهوری چن سویبیان پیش نویس اولیه قانون حمایت از حقوق هم جنس گرایان تهیه شد، اما این طرح هیچ گاه در مجلس قانونگزاران کشور تصویب نشد.

گروه های مدافع حقوق هم جنس گرایان امیدوارند با تداوم اعمال فشار بیشتر سیاستمداران حقوق آنها را جدی تر قلمداد کنند.

XS
SM
MD
LG