لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۹

رکورد دوی ماراتن جهان شکسته شد


در مسابقات جهانی دو ماراتن که در برلين پايتخت آلمان بر گزار شد، هايله گِبرسلاسی دونده اهل اتيوپی توانست با بهبود بخشيدن رکورد خود حد نصابی جديدی در دوی ماراتن جهان بجا گذارد.

در مسابقات دوی ماراتن برلين- هايله گبر سلاسی، رکوردار جهان موفق شد برای سومين بار در اين رقابتها به عنوان نخست دست يابد. وی ضمن پيروزی دوباره ی خود در اين مسابقات، رکورد جهانی دوی ماراتن را که در اختيار خودش بود نيز بهبود بخشيد.

اين دونده اهل اتيوپی در دو ساعت و سه دقيقه و پنجاه نه ثانيه خود را به خط پايان مسابقه رساند و رکود پيشين خود را ترقی داد. وی پيشتر مسير دوی ماراتن را در ٢ ساعت و ٤ دقيقه و ٢٦ ثانيه دويده بود. رکورد جديد گبرسلاسی بيست و هفت ثانيه از حد نصابی که وی در مسابقات پيشين برجای گذاشته بود کمتر است. گِبرسلاسی در حالی اين رکورد را بدست آورد که سی و پنج سال سن دارد و تنها دونده ی جهان است که در سه دوره ی مسابقات ماراتن برلين به قهرمانی دست يافته است.

پس از وی سه دونده ی کنيايی جيمز کوامبی و چارلز کاماتی و ماريکو کيپ چومبا به ترتيب دوم تا چهارم شدند. در دوی ماراتن زنان، ارينه ميتی کنتو از آلمان که بهار سال جاری در ماراتن لندن نيز عنوان نخست را بدست آورده بود- در اينروز با ثبت زمان ٢ ساعت و ١٩ دقيقه و ١٩ ثانيه به قهرمانی رسيد و آسکالا تافا از اتيوپی به مکان دوم رسيد. دو دونده ی کنيايی نيز پله های بعدی را بدست آوردند.

XS
SM
MD
LG